Vergilerin gelir dağılımına etkisinin asgari ücret açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of taxes on income distribution in terms of minimum wage
  1. Tez No: 914003
  2. Yazar: ESMA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de uygulanan vergi politikalarının gelir dağılımına etkilerini asgari ücret perspektifinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gelir dağılımındaki dengesizlikler, ekonomik ve sosyal adaletin sağlanması açısından kritik bir öneme sahiptir. Vergiler, devletin gelir dağılımına müdahale edebileceği en önemli araçlardan biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle, asgari ücret üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi, gelir adaletsizliğini azaltma yönünde atılan önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, çalışmada asgari ücretin gelir vergisinden muaf tutulmasına yönelik düzenlemeler ve bu düzenlemelerin gelir dağılımına olan etkileri analiz edilmektedir. Ayrıca, dolaylı vergilerin asgari ücretli bireyler üzerindeki yükü ve bu durumun genel gelir dağılımı üzerindeki yansımaları ele alınmaktadır. Çalışmanın sonuçları, vergi politikalarının asgari ücretli çalışanlar üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, daha adil bir gelir dağılımına ulaşılması için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the impact of tax policies implemented in Turkey on income distribution from the perspective of minimum wage earners. Inequities in income distribution hold critical importance for ensuring economic and social justice. Taxes are considered one of the most significant tools through which the state can intervene in income distribution. In particular, reducing the tax burden on minimum wage earners is viewed as an essential step toward mitigating income inequality. In this context, the study analyzes the regulations that exempt minimum wages from income tax and examines their effects on income distribution. Additionally, the study addresses the burden of indirect taxes on minimum wage earners and the broader implications of this burden on overall income distribution. The findings of this study highlight the impact of tax policies on minimum wage workers and provide recommendations for achieving a more equitable income distribution.