İlişki bağımlılığını azaltma psikoeğitim programının genç yetişkinlerin ilişki bağımlılıkları üzerindeki etkisi
The effect of codependency reduction psychoeducation program on codependency of young adults
- Tez No: 914005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlişki Bağımlılığını Azaltma Psikoeğitim Programı'nın genç yetişkinlerin ilişki bağımlılık düzeylerine etkisini incelemektir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden deneysel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma, deney ve kontrol gruplu; ön test, son test, izleme testi modeline dayalı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın bağımsız değişkeni; ön test ve son test arasında sadece deney grubuna uygulanan İlişki Bağımlılığını Azaltma Psikoeğitim Programı'dır. Araştırmanın bağımlı değişkeni ise, genç yetişkinlerin ilişki bağımlılığı düzeyleridir. Araştırmanın çalışma grubu ilişki bağımlılık düzeyi yüksek ve araştırmaya katılmaya gönüllü genç yetişkin bireylerden oluşmaktadır. Çalışma grubu 15 kadın, 15 erkek olmak üzere toplam 30 kişiden oluşmaktadır. Deney grubu 8 kadın ve 7 erkek olmak üzere 15 kişi; kontrol grubu ise 7 kadın, 8 erkek olmak üzere 15 kişidir. Katılımcılar ön test ve son test puanlarına göre sırlanmış ve rastgele olarak gruplara atanmıştır. Araştırma verileri“Spann-Fischer İlişki Bağımlılığı Ölçeği (SFİBÖ)”ile toplanıştır. Araştırmada kullanılan ön test- son test –izleme testi ölçümlü ve kontrol gruplu deneysel model (2x3'lük split-plot faktöriyel desen) kullanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma ve ilişkili örneklem t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the Relationship Dependency Reduction Psychoeducation Program on the relationship dependency levels of young adults. The study was conducted using the experimental research method from quantitative research methods. The research is an experimental study based on the pretest, posttest, follow-up test model with experimental and control groups. The independent variable of the study is the Psychoeducation Program for Reducing Relationship Dependency, which was applied only to the experimental group between the pre-test and post-test. The dependent variable of the study is the relationship addiction levels of young adults. The study group of the research consists of young adults with high levels of relationship addiction and who volunteered to participate in the research. The study group consisted of a total of 30 individuals, 15 females and 15 males. The experimental group consisted of 15 participants (8 females and 7 males) and the control group consisted of 15 participants (7 females and 8 males). Participants were ranked according to their pre-test and post-test scores and randomly assigned to groups. The research data were collected with the“Spann-Fischer Relationship Addiction Scale (SFIBÖ)”. The experimental model (2x3 split-plot factorial design) with pretest-posttest-follow-up test measurement and control group was used in the study. Arithmetic mean, standard deviation and paired sample t-test were used to analyze the data.