9-12 yaş grubu tenis sporcularında algılanan aile başarı baskısı ile mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between family achivement pressure and perfectionism perceived by 9-12 age group tennis athletes
- Tez No: 914006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tenis sporcuları üzerinde aile başarı baskısı ve mükemmeliyetçiliğin etkilerini farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ölçek yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya Çanakkale ilinde ikamet eden 9-12 yaşlarındaki 300 sporcu katılmıştır. Bu sporculardan 178'I kız ve 122'Si erkek sporcudur. Araştırmada sporcuların aile başarı baskısı ve mükemmelliyetçiliğin değerlendirilmesi için, Sporda Evebeyn Katılım Ölçeği (SEKA) ve Spora Özgü Çok Boyutlu Mükemmelliterçilik Ölçeği (SÖMÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiki analizi için SPSS 25.00 programı kullanılmıştır. Yapılan normallik analizi sonucunda verilerin normal dağıldığı görülmüştür. Verilerin analizinde ise parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma bulguları, sporda ebeveyn katılım ölçeğinde yaş, kardeş sayısı, spor yaşı, ferdi veya kulüple yapma, anne-baba eğitim durumu, aile geliri ve ailelerinin müsabakaya gelme durumlarına göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p0.05). Sporda özgü çok boyutlu mükemmelliyetçilik ölçeğinde ise spor yapma yaşı, aile geliri ve ailelerinin müsabakaya gelme durumuna göre anlamlı farklılıklar tespit edilirken, diğer değişkenler açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the effects of family success pressure and perfectionism on tennis players from different variables. A quantitative research method, specifically the scale method, was utilized in the study. A total of 300 athletes aged 9 to 12 residing in Çanakkale participated in the research, consisting of 178 female and 122 male athletes. The Sports Parent Involvement Scale (SPIS) and the Sport-Specific Multidimensional Perfectionism Scale (SMP) were employed to evaluate family success pressure and perfectionism among the athletes. The statistical analysis of the obtained data was performed using SPSS 25.00. The normality analysis revealed that the data were normally distributed. Parametric tests were used for data analysis. The research findings indicated significant differences in the Sports Parent Involvement Scale based on age, number of siblings, sports age, participation in individual or club activities, parental education level, family income, and the presence of parents at competitions (p0.05). In the Sport-Specific Multidimensional Perfectionism Scale, significant differences were observed based on the age of engaging in sports, family income, and the presence of parents at competitions, while no significant differences were found regarding other variables (p>0.05).