Sınır ticaretinin Ardahan ili üzerine etkileri
Effects of border trade on Ardahan province
- Tez No: 914017
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada TRA2 bölgesinde yer alan Ardahan ilinde sınır ticareti konusu ele alınmıştır. Bölge Çin'den başlayıp Avrupa ülkelerine uzanan 3 ulaşım ve enerji koridorunun üzerinde yer alan önemli bir stratejik konuma sahiptir. Buna rağmen bölgede gerçekleştirilen sınır ticareti potansiyelinin altındadır. Çalışma kapsamında öncelikle literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra Ardahan ili sınır kapıları; Aktaş ve Türkgözü sınır kapılarından geçiş yapan 15 firma ile yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma neticesinde Ardahan sınır ticaretinde; ulaştırma altyapısı, sınır kapıları fiziki yapıları, coğrafi sorunların öne çıktığı dikkati çekmektedir. Ardahan başta olmak üzere TRA2 bölgesinin, krizlerin neden olduğu dış ticaretteki kesintilerden daha fazla etkilendiği görülmüştür. Sınır kapılarında personel sayısı ve niteliği konusunda sorunlar olduğu görülmüştür. Rusya-Ukrayna savaşından dolayı Orta Koridor ulaşım hattına yönelen yük araçlarının yoğunluğu artmıştır. Sınır kapılarında bekleme süreleri uzamıştır. Ardahan sınır ticaretinin gelişmesi için STM'nin açılması gereklidir. Sınır kapılarında fiziki imkânların geliştirilmesi gereklidir. Yapılan ülke analizleri sonrasında, Türkiye'nin sınıra komşu ülkelerle iş birliğinin arttırılmasının başta Ardahan olmak üzere TRA2 bölgesinin ekonomik gelişmesine olumlu katkı sağlayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of border trade in Ardahan province located in the TRA2 region was discussed. The region has an important strategic location on three transportation and energy corridors starting from China and extending to European countries. Despite this, border trade in the region is below its potential. Within the scope of the study, firstly a literature review was conducted. Later, interviews were conducted with 15 companies passing through the Ardahan province border gates; Aktaş and Türkgözü border gates, using a semi-structured interview technique. As a result of the research, it is noteworthy that transportation infrastructure, physical structures of border gates and geographical problems come to the fore in Ardahan border trade. It has been observed that the TRA2 region, especially Ardahan, was more affected by the disruptions in foreign trade caused by the crises. It has been observed that there are problems regarding the number and qualification of personnel at the border gates. Due to the Russia-Ukraine war, the density of freight vehicles heading towards the Middle Corridor transportation line has increased. Waiting times at border gates have been extended. The opening of STM is necessary for the development of Ardahan border trade. It is necessary to improve physical facilities at border gates. Following the country analyses, it has been determined that increasing Turkey's cooperation with neighboring countries will positively contribute to the economic development of the TRA2 region, especially Ardahan.