Sporcuların, hakemlerin ve antrenörlerin öfke ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Doğu Anadolu Bölgesi örneği
Investigation of the relationship between anger and aggressive levels of athletes, referees and coaches: Eastern Anatolia Region case
  1. Tez No: 914032
  2. Yazar: TARKAN HAVADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı Doğu Anadolu bölgesindeki bireysel ve takım sporları ile ilgilenen sporcu, hakem ve antrenörlerin öfke ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin bilimsel veriler ışığında açıklığa kavuşmasıdır. Çalışmanın bu amacı ile ruh sağlığı ve eğitim alanına katkı sağlayacağı düşünülmekte ve hedeflenmektedir. Araştırma 2022-2023 yılında Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan 14 ildeki 18 yaş üstü lisanslı bireysel, takım sporcuları, hakem ve antrenöre ulaşılmak amaçlanmıştır. Toplamda 1698 sporcu, hakem ve antrenörden veri toplanmıştır. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılarak mevcut durum ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, 2022-2023 yılında Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan 14 ildeki 18 yaş üstü lisanslı bireysel, takım sporcuları, hakem ve antrenöre Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği (SÖ-ÖTÖ) ile Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ) ölçekleri uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Veri toplama aracına geçerlilik ve güvenirlilik analizleri uygulanmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenebilmesi için frekans analizleri, farklılık testleri ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada sonuç olarak; Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan lisanslı bireysel, takım sporcuları, hakem ve antrenörün çeşitli değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, spor dalı, çalışma yılı, spor yaşantısındaki rolü) arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bunun yanında test edilen araştırma hipotezlerinin tamamı kabul edilmiş; sporcu, hakem ve antrenörlerin öfke ve saldırganlık arasında pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to clarify the relationship between the anger and aggression levels of athletes, referees and coaches interested in individual and team sports in the Eastern Anatolia region in the light of scientific data. With this aim, it is thought and aimed that the study will contribute to the field of mental health and education. The research aimed to reach licensed individual, team athletes, referees and coaches over the age of 18 in 14 provinces in the Eastern Anatolia Region in 2022-2023. Data was collected from 1968 athletes, referees and coaches in total. In the research, the current situation was tried to be revealed by using the relational screening model. For these purposes, the Trait Anger-Anger Style Scale (SS-ATS) and the Buss-Perry Aggression Scale (BPSS) scales were applied to licensed individual and team athletes, referees and coaches over the age of 18 in 14 provinces in the Eastern Anatolia Region in 2022-2023. SPSS 25.0 package program was used to analyze the collected data. Validity and reliability analyzes were applied to the data collection tool. Frequency analyses, difference tests and correlation analyzes were performed to analyze the research data. As a result of this study; Significant differences were detected between various variables (gender, age, education level, income level, sport branch, working year, role in sports life) of licensed individual and team athletes, referees and coaches in the Eastern Anatolia Region. In addition, all tested research hypotheses were accepted; It was concluded that there was a significant positive relationship between anger and aggression of athletes, referees and coache