Création et évaluation de l'efficacité d'un système tutoriel intelligent pour l'enseignement de la grammaire du fle
Yabancı dil olarak fransızca dilbilgisi öğretiminde zeki öğretim sistemi oluşturulması ve etkililiğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 914033
  2. Yazar: ASLI EDA DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN AYDINBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırma, yabancı dil Fransızca dilbilgisi öğretimi kapsamında tasarlanan Zeki Öğretim Sisteminin (ZÖS) kullanımının öğrencilerin başarıları, motivasyonları ve memnuniyetleri üzerindeki etkilerini incelemeyi ve kullanıcı görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, 2023-2024 akademik yılının güz döneminde gerçekleştirilmiş olup, B1 dil seviyesi ve“Fransızca Dilbilgisi I”zorunlu dersini seçen toplam 30 öğreniciyle sınırlandırılmıştır. Çalışmanın araştırma deseni, karma araştırma desenlerden açımlayıcı sıralı desendir. Yapay zekâ prensiplerinden biri olan karar ağacı mantığı ile çalışan ZÖS, araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Bu sistem, dilbilgisi alıştırma soru setlerinden oluşmaktadır. Dallanma yöntemiyle öğrencilerdeki bilgi eksikliğini tespit eder ve onları, araştırmacı tarafından önceden belirlenmiş düğüm değişikliklerine yönlendirir. Bu sayede öğrenenlerin dilbilgisi eksiklerini gidermesi amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Fransızca dilbilgisi öğreniminde ZÖS'ün başarı puanları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu ve bu nedenle Fransızca dilbilgisi öğretiminde etkili bir yol olduğu söylenebilir. ZÖS kullanımı ayrıca öğrenci motivasyonu üzerinde anlamlı etkilere sahip olmuştur ve öğrencilerin ZÖS kullanımına ilişkin memnuniyeti anlamlı bir şekilde yüksek çıkmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, Fransızca dilbilgisi derslerinde ZÖS kullanımı, hızlı veya yavaş öğrenen tüm öğrencileri, hiç birini geride bırakmadan her öğrenciye bireysel olarak yardımcı olmak için etkili bir yoldur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the effects of using an intelligent tutoring system (ITS) for teaching French grammar, highlighting learners' motivation, satisfaction, and opinions on this pedagogical practice. The research was conducted during the fall semester of the 2023-2024 academic year and was limited to the B1 level, with participants being 30 learners who had chosen the compulsory course“French Grammar I”. A mixed-methods study was conducted to achieve the objectives of this research. More specifically, we used the explanatory sequential design to guide our research. The ITS we created operates on the logic of a decision tree. The ITS detects learners' lack of knowledge through branching. The researcher previously determined the change of branch according to the answer and the action that the AI will have to perform in specific cases. Based on the results, we can say that learning French grammar with an ITS had a significant effect on achievement scores and is therefore an effective way to learn French grammar. The use of ITS also had significant effects on learner motivation and learner satisfaction with the use of ITS is significantly high. According to our results, the use of ITS in French grammar courses is an effective way to help each learner individually without leaving any learner behind, whether they learn quickly or slowly.