Başar Başarır öykülerinde tematik kullanımlar
Thematic uses in Başar Başarır's stories
  1. Tez No: 914035
  2. Yazar: ŞEVVAL AĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EVİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
1980 sonrası Türk edebiyatının dikkate değer yazarlarından biri olan Başar Başarır, öykü, roman, deneme ve eleştiri türünde eserler yazmıştır. Türkçeyi kullanma, dili işleme becerisi bakımından döneminde özgün bir biçem yaratır. Yazar, öykülerinde, alışılmamış bağdaştırma ve farklı fonetik kullanımlar ile çağrışımsal zenginlik yaratır. Gerçek hayatta görülmesi muhtemel kişi ve olay örgüleri, kurgusal bir gerçeklik çerçevesinde toplumsal konularda aksaklıkları vurgulayarak tematik olarak işlemiştir. Başarır; yaşamdan kopuk, bilinç ve gerçeklikten uzak, ruhsal bunalımlar yaşayan kişileri mizah ve ironi unsurlarıyla zenginleştirerek retorik bir anlatımla olay örgüsünde harmanlar. Belirlenen temalarda, bireysel ve toplumsal meselelere sıklıkla değinen Başarır'ın, öykülerinde yer yer modernizm ve sıklıkla postmodernizm etkileri görülür. Yabancılaştırma, iç monolog, bilinç akışı ve geriye dönüş tekniklerini kullanır. Bu çalışmanın amacı Başar Başarır'ın öykülerini, tematik bağlamda modern ve postmodern ilkeler etkisiyle incelemek ve örneklemektir. Çalışmada betimsel yöntem tercih edilerek metin merkezli bir yaklaşım esas alınmıştır. Belirlenen temalar, bireysel ve toplumsal konuları içermektedir. Yapılan incelemeler sonucunda, ana ve alt başlıklar ile birlikte dokuz tema saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Başar Başarır, who has an important position among the short story writers of post-1980 Turkish literature, stands out with his works in the genres of short story, novel, essay and criticism. It is seen that he created a unique style in his period in terms of his ability to use the original Turkish language and to process language. In his stories, he creates associative richness through the use of unusual correlation and phonetic sound. The characters and events are selected from real life and are processed within the framework of a fictional reality, emphasizing social corruption and disruptions. Başarır harmonizes people who are disconnected from life, far from consciousness and reality, experiencing mental crises, in a rhetorical plot enriched with elements of humor and irony. The stories of Başarır, which frequently touch upon individual and societal issues within the specified themes, occasionally exhibit the influence of modernism and often display the effects of postmodernism. He uses alienation, interior monologue, stream of consciousness and flashback techniques. The aim of this study is to analyze and exemplify Başar Başarır's short stories thematically in the context of postmodern and modern principles. Descriptive method is preferred and a text-centered approach is taken as a basis. The themes identified include both individual and social issues. As a result of the analysis, nine themes were identified, including main and sub-themes.