Endodontik tedavi görmüş dişlerin ortodontik tedavi öncesi ve sonrasındaki durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the conditions of endodontically treated teeth before and after orthodontic treatment
- Tez No: 914036
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN ESENLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı, ortodontik tedaviyi takiben endodontik tedavili dişlerde ve karşıt vital dişlerde eksternal apikal kök rezorpsiyonunun (EAKR) varlığını ve miktarını değerlendirmek, EAKR ile ortodontik tedavi tipi, tedavi süresi, cinsiyet ve hastaların yaşı gibi olası risk faktörleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya 620 endodontik tedavili dişi ve 580 karşıt vital dişi bulunan 503 hasta dahil edilmiştir. Dişlerin kron ve kök uzunluğu, her hasta için ortodontik tedavinin başında ve sonunda alınan dijital panoramik radyografiler üzerinde ölçülmüştür. Ortodontik tedavi öncesi ve sonrası kron/kök oranları karşılaştırılarak endodontik tedavili dişlerdeki ve karşıt vital dişlerdeki EAKR yüzdesi hesaplanmıştır. Çekim kararına göre tek ve iki aşamalı tedavi gruplarının karşılaştırılması yapılmış ve daha sonra çekimli ve çekimsiz tedavi grupları tedavi aşamalarına göre karşılaştırılmıştır. Ayrıca, endodontik tedavili ve karşıt vital dişler, tedavi aşamasına ve dişlerin çekilip çekilmediğine göre EAKR yüzdesi açısından birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Örneklemin normalliği için Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Karşılaştırmalar ve korelasyonları test etmek için Mann-Whitney U Testi, Bağımsız İki Örneklem t Testi, Wilcoxon-Signed Rank Testi, Paired t Testi, Mc Nemar Testi ve Spearman Korelasyon Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This retrospective study aimed to assess the presence and amount of external apical root resorption (EARR) of endodontically treated teeth and contralateral vital teeth following the orthodontic treatment, to research the relationship between resorption and possible risk factors such as orthodontic treatment type, treatment duration, gender and age of the patients. Method: This retrospective study included 503 patients with 620 endodontically treated teeth and 580 contralateral vital teeth. The crown and root length of the teeth were measured on digital panoramic radiographs taken in the beginning and at the end of orthodontic treatment for each patient. By comparing the crown/root ratios pre- and post-orthodontic treatment, the percentage of EARR in the endodontically treated teeth and contralateral vital teeth was calculated. The comparison of one- and two-phase treatment groups according to the extraction decision was performed and the extraction and non-extraction treatment groups were then compared based on the treatment phases. Moreover, endodontically treated teeth and contralateral vital teeth were compared with each other in terms of the percentage of EARR according to the treatment phase and extraction decision. Shapiro-Wilk test was used for the normality of the sample. Mann-Whitney U Test, Independent Samples t Test, Wilcoxon-Signed Rank Test, Paired t Test, Mc Nemar Test and Spearman Correlation Test were applied for comparisons and to test the correlations.