Çağdaş heykel sanatında deformasyona uğramış bedenin estetik değeri
Aesthetic value of the deformed body in contemporary sculpture art
  1. Tez No: 914040
  2. Yazar: ZEHRA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HALİL DAŞKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Plastik sanatlar alanında beden, en temel kavramlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Çağdaş heykel sanatında da bedenin deformasyonu, sanatçılar için estetik değerler, biçimsel çözümlemeler ve kavramsal çerçeveyi derinleştiren bir araç olarak kullanılmaktadır. Deformasyon, bedenin hem fiziksel hem de duygusal bozulmalarını görselleştirirken, aynı zamanda insan deneyiminin kırılganlığı ve travmatik yönlerini de açığa çıkarmaktadır. Sanatçılar, deformasyona uğramış bedeni bir sanat nesnesi olarak kullanır ya da bedeni deformasyona uğratarak estetik değerlerinin sorgulandığı soyutlamalar ile izleyicilere görsel bir temsil sunarlar. Eserlerde tercih edilen üretim üslupları, malzemeler ve teknikler, bedenin deformasyonunun etkili bir şekilde sunulmasına katkı sağlarken, bu deformasyonlar kültürel ve toplumsal açıdan da anlama dair referanslar içerebilmektedir. Bu eksende, bedenin estetik değeri antik dönemden günümüze geçirdiği algısal değişimle birlikte heykel sanatının da en önemli üretim pratiklerinin temelini oluşturmaktadır.“Çağdaş Heykel Sanatında Deformasyona Uğramış Bedenin Estetik Değeri”başlıklı bu tez çalışmasında da, çağdaş heykel sanatında bedenin, tarih öncesinden günümüze kadar sanatsal niteliği ve algısı, süreç içerisinde bedenin kültürel ve toplumsal açıdan ürettiği anlam, görsel ve kavramsal referansları deformasyon bağlamında ele alınmaktadır. Ayrıca, bedenin estetik değerinin farklı dönemlerde nasıl ele alındığı irdelenmektedir. Böylece deformasyona uğramış bedenin estetik değeri dönemlere göre örnek yapıtlar üzerinden çözümlenmektedir. Sonuç kısmında ise yine bedenin deformasyonu ve estetik değerlerinin uygulamalı olarak sorgulandığı özgün çalışmalarla oluşturulmuş sergi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In plastic arts, the body stands out as one of the most fundamental concepts. In contemporary sculpture, the deformation of the body is used by artists as a tool to deepen aesthetic values, formal analyses, and conceptual frameworks. Deformation, while visualizing both the physical and emotional distortions of the body, also reveals the fragility and traumatic aspects of the human experience. Artists employ the deformed body as an art object or create abstractions by deforming the body, offering a visual representation that questions its aesthetic values. The production styles, materials, and techniques preferred in the works contribute to the effective presentation of the body's deformation, while these deformations may also carry cultural and social references to their meaning. Within this framework, the aesthetic value of the body, shaped by its perceptual transformations from antiquity to the present, forms the foundation of some of the most significant production practices in sculpture. In the thesis titled“The Aesthetic Value of The Deformed Body in Contemporary Sculpture,”the artistic significance and perception of the body in contemporary sculpture are examined from prehistory to the present, focusing on the meanings produced by the body in cultural and social contexts and the visual and conceptual references it generates in the context of deformation. Additionally, the study explores how the aesthetic value of the body has been addressed in different periods. Thus, the aesthetic value of the deformed body is analyzed through exemplary works from various periods. In conclusion, an exhibition featuring original works, which also question the deformation of the body and its aesthetic values through practical applications, is presented.