Kentsel sanat bağlamında disiplinlerarası ilişkiler: Grafiti, sokak sanatı ve kent temelli uygulamalar
Interdisciplinary connections in the context of urban art: Graffiti, street art and urban-based practices
  1. Tez No: 912682
  2. Yazar: KUBİLAY ATAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kamusal alan içerisinde varlığını sürdüren kent sanatı, pek çok farklı disiplinin ve yöntemin kapsandığı geniş bir alan olarak karşımıza çıkar. İçerisinde yer aldığı coğrafyanın sosyal, ekonomik, politik ve kültürel gerçeklerinden etkilenebilen ve bunu dışarıya yansıtabilen kent sanatı, var olduğu kent içerisinde yaşayan toplum ile istemli veya istemsizce etkileşim halindedir. Grafiti ve sokak sanatı, bugün kent temelli sanatsal uygulamaların en baskın türleri olarak varlığını sürdürüyor. Teknik ve ifade yöntemleri göz önüne alındığında, kökeni primitif dönemlere kadar uzanan uygulama biçimleri olarak ortaya çıkar. Kolektif yaşam içerisinde kendi varlığını imgeler aracılığı ile göstermeye dayanan ve motivasyonunu kent hayatından alan grafiti ve sokak sanatı, bugünkü kimliğini modernizm sonrasında kazanmıştır. Tarihsel süreç içerisinde çeşitli sanat akımlarından etkilenerek biçimsel ve bağlamsal çeşitlilik göstermiş, etki alanını genişletmiştir. Öncelikle; kent, kamusal alan & mekân ve kentsel sanat kavramlarının tartışıldığı bu çalışmada, günümüzde kentsel sanatın en dinamik ve kendini güncelleyen biçimleri olarak grafiti, sokak sanatı ve mural sanat, çıkış ve kırılma noktaları ele alınarak çeşitli örnekleri üzerinden incelenmiş, bu üç ifade yöntemi arasındaki belirsizlikler, benzerlikler ve farklılıklar üzerine odaklanılmıştır. Dış mekânda ortaya çıkan ve uygulama alanı genel itibariyle kamusal alan olan grafiti ve sokak sanatının geçirdiği dönüşümler sonucunda, bu alanda üretim yapanların steril iç mekanlarda yer edinmeleri ve çağdaş sanat piyasasıyla yakınlaşmaları, sebep ve sonuçlarıyla incelenmiş, grafiti, sokak sanatı ve ilhamını kent hayatından, sokaktan alan melez sanatsal ifade biçimlerinin birbiriyle ve beslendikleri alan olan kent ile ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban art, which continues its existence in the public space, appears as a broad field covering many different disciplines and methods. Urban art, which can be affected by the social, economic, political and cultural realities of the geography in which it is located and can reflect this outside, interacts willingly or unintentionally with the society living in the city where it exists. Graffiti and street art remain the most dominant forms of urban-based artistic practices today. Considering the techniques and expression methods, they emerge as forms of practice whose origins go back to primitive periods. Graffiti and street art, which are based on showing their existence through images in collective life and are motivated by urban life, gained their current identity after modernism. In the historical process, it has been influenced by various art movements and has shown formal and contextual diversity and expanded its area of influence. Firstly; In this study, where the concepts of city, public space & sphere and urban art are discussed, graffiti, street art and mural art, which are the most dynamic and self-updating forms of urban art today, are examined through various examples by considering their starting and breaking points, and the ambiguities, similarities and differences between these three methods of expression are focused on. As a result of the transformations of graffiti and street art, which appear outdoors and whose application area is generally public space, the reasons and consequences of those who produce in this field, taking their place in sterile interior spaces and their rapprochement with the contemporary art market, have been examined, and the relationship between graffiti, street art and hybrid forms of artistic expression inspired by urban life and the street has been tried to be revealed with each other and with the city, which is the area where they are nourished.