Türkçe konuşan ses bozukluğuna sahip bireylerin seslerine yönelik kendi algıları ve dinleyici algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the voice perceptions of Turkish-speaking individuals with voice disorders and the listener's perceptions
  1. Tez No: 914047
  2. Yazar: SELÇUK BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Güven, insan etkileşiminin temel unsurlarındandır. Birisiyle ilk tanıştığımızda o kişiye güvenip güvenmeme konusunda ön yargılarda bulunuruz. İnsan sesi güven algısı için önemli bir etkendir. Literatürde insan sesine yönelik dinleyici algısı üzerine çalışmalar yapılmıştır. Türkçe konuşan bireylere yönelik dinleyici algısı hakkında yapılmış oldukça sınırlı çalışma vardır. Bu çalışmanın amacı ses bozukluğunun hasta ve dinleyici algısını nasıl etkilediği görmek ve algılar arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 43,35 olan disfonik 15 kadın 13 erkek katılmıştır. Hastaların SHE-10 (Ses Handikap Endeksi Kısa Formu), SİYKÖ (Sesle İlişkili Yaşam Kalitesi Ölçeği) puanları kaydedilmiştir. Bu hastalardan ikinci değerlendirme gününe gelmeyi kabul eden 18'iyle pasaj okuma ses kaydı ve GRBAS (Grade, Roughness, Breathiness, Asthenia, Strain) değerlendirmesi yapılmıştır. İçlerinden G skoru 2 ve 3 olan 8 hasta seçilmiş ve ses kayıtları 70 dinleyiciye dinletilmiştir. Güven Algısı Anket puanlamaları toplanmıştır. GRBAS skorları 3 klinisyen tarafından puanlanmıştır. 70 dinleyicinin yaş ortalaması 32,22'dir ve 35 kadın 35 erkekten oluşmaktadır. Hastaların SHE-10 ve R skoru ile Güven Algısı Anket skoru arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. SİYKÖ puanları ve klinisyenlerin B, A, S skorları ile dinleyici Güven Algısı Anketi arasında güçlü bir ilişki görülmüştür. Sonuç olarak insan sesindeki etkilenmeyi değerlendiren hasta öz değerlendirme ve dinleyicinin güven algısı arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. SİYKÖ skorlarındaki artış dinleyicilerin güven algısını olumlu yönde etkilemiştir. Bireylerin önceki bilgi birikimleri, deneyimleri ve kültürel değerlerinin sonucu olarak güven algılarında farklılıklar olabilmektedir. Bu alanda yapılacak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Trust is a fundamental element of human interaction. When we first meet someone, we make prejudices about whether or not to trust that person. The human voice is an important factor in the perception of trust. Studies have been conducted in the literature on listener perception of the human voice. There are very limited studies on listener perception of Turkish-speaking individuals. The aim of this study is to see how voice disorder affects patient and listener perception and to examine the relationships between perceptions. The study included 15 dysphonic women and 13 men with an average age of 43.35. The patients' VHI-10 (Voice Handicap Index- 10) and V-RQOL (Voice Related Quality of Life) scores were recorded. Of these patients, 18 who agreed to come to the second evaluation day were subjected to a passage reading voice recording and GRBAS assessment. 8 patients with G scores of 2 and 3 were selected and the voice recordings were played to 70 listeners. The Perception of Trust Survey scores were collected. The GRBAS scores were scored by 3 clinicians. The average age of the 70 listeners was 32.22 years, and 35 were female and 35 were male. No significant relationship was found between the patients' SHE-10 and R scores and the Perception of Trust Survey score. A strong relationship was observed between the V-RQOL scores and the clinicians' B, A, S scores and the listener Perception of Trust Survey. As a result, no significant relationship was observed between the patient's self-assessment of the effect on the human voice and the listener's perception of trust. The increase in V-RQOL scores positively affected the listeners' perception of trust. There may be differences in the perception of trust as a result of individuals' previous knowledge, experience and cultural values. More studies are needed in this area.