Havacılık sektöründe imalata yönelik dış kaynak kullanımı: Tedarikçi seçim kriterlerinin ağırlıklandırılması
Manufacturing outsourcing in the aviation industry: Weighting criteria for supplier selection
- Tez No: 914051
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OKTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüz rekabetçi iş ortamında havacılık endüstrisi, maliyetleri düşürmek, operasyonel verimliliği artırmak ve odaklandıkları alanlarda uzmanlaşmak için dış kaynak kullanımına yönelmektedir. Bir diğer deyişle havacılık endüstrisi işletmeleri bir ürün ve hizmetin hangi kaynaktan alınacağı sorusuna yanıt aramaktadırlar. Bu kapsamda endüstride tedarikçi seçimine etki eden kriterleri ve etkinin ağırlığını hesaplamak büyük önem taşımaktadır. Ayrıca havacılık endüstrisinde faaliyet gösteren işletmeler, tedarikçi seçimlerinde bu kriterlerin önem derecelerine göre hareket etmektedirler. Bunun sonucu olarak rekabet avantajının ve rekabet gücünün sürdürülebilir hale gelmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı havacılık endüstrisinde tedarikçi seçimini etkileyen kriterleri belirlemek, bu kriterlerin ve alt kriterlerinin önem derecelerini Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi ile ağırlıklandırmak ve önem sıralamasını ortaya koymaktır. Bu yöntemin uygulanmasıyla elde edilen bulgular, dış kaynak stratejilerinin seçiminde hangi kriterlerin öncelikli olduğunu ve bu kriterlerin karar verme sürecine ne kadar etki edeceğini göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma ile dış kaynak kullanımının stratejik önemini vurgulamak ve havacılık sektöründeki sözü edilen konuda etkin karar verme süreçlerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive business environment, the aviation industry is turning to outsourcing to reduce costs, increase operational efficiency, and specialize in their areas of focus. In other words, aviation industry companies are seeking answers to the question of which source to procure a product or service from. In this context, it is of great importance to calculate the criteria that affect supplier selection in the industry and the weight of these effects. Additionally, companies operating in the aviation industry prioritize these criteria in supplier selection based on their relative importance. As a result, the aim is to achieve a sustainable competitive advantage and strengthen competitiveness. The purpose of this study is to identify the criteria that affect supplier selection in the aviation industry, to weigh the importance levels of these criteria and their sub-criteria using the Analytic Hierarchy Process (AHP) method, and to reveal their rankings in terms of importance. The findings obtained through the application of this method demonstrate which criteria are prioritized in the selection of outsourcing strategies and how much these criteria will influence the decision-making process. As a result, this thesis emphasizes the importance of strategic outsourcing and contributes to effective decision-making processes in the aviation sector.