Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının şiddet içeren/içermeyen suç davranışlarının ortaya çıkmasına etkisi
The effect of social media addiction of university students on emergence of violent/non-violent criminal behavior
- Tez No: 914050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının şiddet içeren-içermeyen suç davranışlarının ortaya çıkmasına etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma nicel yöntem olan ilişkisel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Erzurum Atatürk Üniversitesinde öğrenim gören lisans öğrencileri oluşturmuş olup örneklem için kolayda örnekleme yöntemi ile 503 öğrenciye anket uygulanmıştır. Veriler toplanırken araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile birlikte Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Şiddet İçeren-İçermeyen suç Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde korelasyon, regresyon, bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi olan ANOVA kullanılmıştır. Örneklemin 300 (%59.64)'ü kadın, 203 (%40,35)'ü erkektir. Tüm katılımcıların yaş ortalaması 21.50 ± 3.138 ve yaş aralığı 17-44'tür. Bulgular: Araştırma sonucunda sosyal medya bağımlılığı ile şiddet içeren- içermeyen suç davranışları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu, sosyal medya bağımlılığının şiddet içeren-içermeyen suç davranışlarını düşük düzeyli yordadığı (R2=.23) ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: A research was conducted to investigate the relationship between social media addiction and the emergence of violent and non-violent criminal behavior among university students. Method: The research was carried out using the relational screening method, which is a quantitative method. The population of the research consisted of undergraduate students studying at Erzurum Atatürk University, and a survey was applied to 503 students using the convenience sampling method. 300 (59.64%) of the sample are women and 203 (40.35%) are men. The average age of all participants is 21.50 ± 3.138 and the age range is 17-44. Findings: As a result of the research, it was revealed that there is a positive and significant relationship between social media addiction and violent and non-violent criminal behavior, and that social media addiction predicts violent and non-violent criminal behavior at a low level (R2 = .23).