Öğrenme güçlüğü tarama aracının (ÖGTA) geliştirilmesi ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Development and examination of the psychometric properties of the learning disability screening tool (LDST)
  1. Tez No: 914055
  2. Yazar: MEVLÜT CIRIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BAHADIR AYAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Yeteneklilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul düzeyindeki öğrenme güçlüğü risk grubunda bulunan öğrencilerin belirlenebilmesi için Öğrenme Güçlüğü Tarama Aracı'nın (ÖGTA) geliştirilmesi ve psikometrik özelliklerinin incelenmesidir. Türkiye'de ve uluslararası alanyazında öğrenme güçlüğü riski altında bulunan öğrencilere uygulanabilecek grup tarama aracının olmaması bu araştırmanın sorununu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında öncelikle alanyazın taraması yapılmış, mevcut ölçekler ve yapılan araştırmalar incelenerek ölçeğin kuramsal yapısı oluşturulmuştur. Uzman görüşüne sunulan ölçeğin yapısına uygun olarak alt testler ve alt testleri oluşturan maddeler geliştirilmiştir. Ölçeğin geliştirilmesi aşamasında ön denemeye 85, pilot uygulamaya 120 ve asıl uygulamaya 429 öğrenci katılmıştır. Yapılan analizler sonucu ölçeğin son formu oluşturulmuş ve son formun psikometrik özellikleri incelenmiştir. Ölçeğin son formu muhakeme, sayı dizisi ve okuduğunu anlama olmak üzere üç alt testten oluşmaktadır. Ölçekte toplam 33 madde bulunmaktadır. Ölçeğin güvenirliği iç tutarlık katsayısı değerleriyle incelenmiştir. Ölçeğin geçerliğini incelemek için yapı geçerliği, ölçüt geçerliği ve ayırt edicilik geçerliği analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular ÖGTA'nın geçerlik ve güvenirlik değerlerinin yeterli düzeyde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop the Learning Disability Screening Tool (LDST) and to examine its psychometric properties to identify primary school students at risk for learning disabilities. The lack of a group screening tool that can be administered to students at risk of learning disabilities in Turkey and in the international literature constitutes the problem addressed in this study. As part of the research, a literature review was conducted initially, and the theoretical framework of the scale was established by examining existing scales and studies. Based on expert feedback, subtests and items comprising the subtests were developed in line with the structure of the scale. During the scale development process, a preliminary trial was conducted with 85 students, a pilot study with 120 students, and the main application with 429 students. Following the analyses, the final form of the scale was established, and its psychometric properties were examined. The final form of the scale consists of three subtests: reasoning, number sequence, and reading comprehension. The scale includes a total of 33 items. The reliability of the scale was examined through internal consistency coefficients. To assess the validity of the scale, construct validity, criterion validity, and discriminant validity analyses were performed. The findings indicate that the LDST has sufficient levels of validity and reliability.