Ortaokul sosyal bilgiler dersinde yeryüzü şekillerini öğrenme kazanımının coğrafi bilgi sistemleri ile entegrasyonu
Integration of landforms learning outcome with geographic information systems in secondary school social studies course
- Tez No: 914056
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 6. sınıf sosyal bilgiler dersinde CBS ile öğretimin, öğrencilerin yeryüzü şekillerini öğrenme kazanımı üzerindeki etkisini belirlemektir. Yöntem: Bu çalışmada esas amaç doğa bilimlerinden biri olan coğrafya biliminin verilerinin ve olgularının nesnelleştirilerek ölçülebilir, gözlenebilir ve sayısal bir hale getirilmesidir. Elde edilmesi istenen kazanımın ne kadar gerçekleştiği ölçülmek istenmiştir. Bu sebeple araştırma yöntemlerinden nicel araştırma yöntemi uygulanmaya karar verilmiştir. Başarı testi uygulayarak madde analizleri yapılmış ve uygulama öncesi ile sonrası verilere dayanarak nesnel biçimde karşılaştırabilme imkanı sağlanmıştır. Denekler rastgele olmayan değişkenlere göre seçildiğinden Nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Bulgular: Çalışmada CBS'nin 6.sınıf sosyal bilgiler dersi“Türkiye'nin temel ve fiziki coğrafya özelliklerinden yeryüzü şekillerini ilgili haritalar üzerinde inceler”kazanımını gerçekleştirmekte kullanımı üzerine yapılan uygulama ve başarı testlerinin analizleri sonucunda deney grubunun ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür ve kontrol grubunun da ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür. Fakat iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Sonuçlar: Araştırmada sonuç olarak CBS'nin 6. Sınıf sosyal bilgiler dersi“Türkiye'nin temel ve fiziki coğrafya özelliklerinden yeryüzü şekillerini ilgili haritalar üzerinde inceler”kazanımı üzerindeki başarıya etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the effect of teaching with Geographic Information Systems in the 6th grade Social Studies course on students' learning of landforms. Method: The main purpose of this study is to objectify the data and facts of geography, which is one of the natural sciences, and to make them measurable, observable and numerical. It was aimed to measure the extent of the desired gain. For this reason, it was decided to apply quantitative research method, which is one of the research methods. Item analyzes were made by applying the achievement test and it was possible to compare objectively based on the data before and after the application. Since the subjects were selected according to non-random variables, quasi-experimental design was preferred from quantitative research methods. Findings: In the study, as a result of the analysis of the application and achievement tests conducted on the use of GIS's 6th grade social studies course“Examines the landforms from the basic and physical geography features of Turkey on the relevant maps”, a significant difference was observed between the pre-test and post-test results of the experimental group and a significant difference was observed between the pre-test and post-test results of the control group. However, there was no statistically significant difference between the two groups. Conclusions: As a result of the research, Geographic Information Systems 6. It has been revealed that there is no effect on the achievement of the classroom social studies course“Examines the landforms of Turkey's basic and physical geography features on the relevant maps”.