Teknoloji destekli görev temelli öğretim yönteminin öğrencilerin ingilizce dil becerilerine etkisi
The Effect of technology-supported task based teaching method on students' english language skills
- Tez No: 914058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ ZEYNEP ÖZONAY BÖCÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada, ortaokul 8. Sınıf İngilizce dersinde teknoloji destekli görev temelli dil öğretim yönteminin öğrencilerin dil becerilerine (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) ve derse yönelik tutumlarına olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, karma yöntem desenlerinden müdahale deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 2023-2024 eğitim öğretim yılında Eskişehir'de bir ortaokulun 8. sınıf seviyesinde öğrenim gören 48 öğrenci katılım göstermiştir. Müdahale öncesinde Türkiye'de İngilizce öğrenimi ve öğretimi ile ilgili sorunların tespit edilmesine ilişkin bir doküman incelemesi yapılmıştır. Müdahale sürecinde deney grubundaki 26 öğrenci ile 4 hafta boyunca görev temelli öğretim yöntemi kullanılarak İngilizce dersleri işlenirken, kontrol grubundaki 22 öğrenci ile dersler geleneksel yöntemler kullanılarak işlenmiştir. Uygulama süresince araştırmacı ve öğrenciler tarafından günlük tutulmuştur. Müdahale sonrasında ise İngilizce dil becerileri sınavı ve tutum ölçeği uygulanmış ve öğrencilerin uygulanan yönteme ilişkin görüşleri almak için yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler bağımsız örneklem t testi, nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, teknoloji destekli görev temelli dil öğretim yöntemi ile gerçekleştirilen İngilizce derslerinin öğrencilerin İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin gelişimine katkı sağladığı ve İngilizce dersine yönelik öğrencilerin tutumlarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Öğrenci görüşleri ile araştırmacı günlüğünden elde edilen nitel veriler de bu sonucu destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of implementing a technology-supported task-based language teaching method on the language skills (reading, writing, listening and speaking) and attitudes towards the course among 8th grade secondary school students. The research is conducted using intervention design which is one of the mixed-method designs. A total of 48 eighth-grade students studying at a secondary school in Eskişehir participated in the research during 2023-2024 academic year. Before the application, a document review was conducted to identify the issues related to English learning and teaching in Turkey. During the application, English lessons were conducted using the technology supported task-based language teaching method with 26 students in the experimental group for 4 weeks while the control group of 22 students continued with traditional teaching methods. Also, the researcher and the students kept a diary during the intervention phase. After the invention, English language skills tests and an attitude scale towards English course were implemented. In addition, semi-structured interviews were conducted to explore students' perceptions of the method. Quantitative data were analyzed using an independent samples t-test, while qualitative data were analyzed through content analysis. The research findings revealed that English lessons conducted through the technology-supported task-based language teaching method contributed to the development of students' reading, writing, speaking and listening skills in English and positively influenced their attitudes toward the English lesson. The qualitative data obtained from student opinions and the researcher journal support these results.