Yabancı dil eğitiminde teknoloji odaklı görev temelli öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik başarılarına, derse yönelik tutumlarına ve 21. yüzyıl becerilerine etkisinin incelenmesi
An investigation into the effects of technology-oriented task-based learning on students' academic achievement, attitudes toward the course, and 21st-century skills in foreign language education
  1. Tez No: 953829
  2. Yazar: GONCA KÜÇÜKYAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknoloji, eğitim süreçlerine entegrasyonuyla öğrencilere daha etkili ve kalıcı öğrenme fırsatları sunmaktadır. Özellikle pandemi süreci, teknolojinin derslere entegrasyonunu hızlandırmış ve eğitimde dijital dönüşümü kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu çalışmada yabancı dil eğitiminde teknoloji odaklı görev temelli öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik başarıları, derse yönelik tutumları ve 21. yüzyıl becerileri üzerindeki etkileri ile bu yaklaşıma dair öğrenci görüşlerini incelemek amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, çalışma kapsamında öğrencilerin teknoloji destekli görev temelli öğrenme sürecine ilişkin deneyimleri ve bu yaklaşımın öğrenme çıktılarına etkisi değerlendirilmektedir. Araştırmada, nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem benimsenmiştir. Araştırma deseni olarak da karma yöntemin açıklayıcı deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda yarı deneysel desen çerçevesinde ön test-son test kontrol gruplu model uygulanmış; veriler, akademik başarı testi, İngilizce dersine yönelik tutum ölçeği ve çok boyutlu 21. yüzyıl becerileri ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise öğrencilerin teknoloji odaklı görev temelli öğrenme süreci ile ilgili görüşlerini almak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu ile odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi ile ortaya çıkan bulgular, teknoloji odaklı görev temelli öğrenme yaklaşımının deney grubu öğrencilerinin akademik başarılarını artırmada, derse yönelik tutumlarını olumlu yönde geliştirmede ve 21. yüzyıl becerilerini geliştirmede etkili olduğunu göstermektedir. Özellikle 21. yüzyıl becerilerinden eleştirel düşünme, problem çözme, dijital okuryazarlık ve iş birliği becerilerinin gelişiminde bu yöntemin önemli katkılar sunduğu belirlenmiştir. Bunların yanı sıra teknoloji odaklı görev temelli öğrenme sürecinde öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrendikleri, daha anlamlı ve kalıcı öğrenmeler sağladıkları, teknoloji okuryazarlığı becerilerinin geliştiği, derse ilgilerinin arttığı, gerçek yaşamla ilişkiler kurabildikleri, iş birlikli çalışma becerilerinin geliştiği görülmüştür. Ayrıca kişisel planlama, özgüven gelişimi gibi kişisel gelişimlerine de önemli katkılar sağlandığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın, ortaöğrenimde yabancı dil öğretiminde teknoloji odaklı görev temelli öğrenme yaklaşımının etkisini ele alan sınırlı sayıdaki araştırmalardan biri olması nedeniyle alan yazına önemli katkılar sunduğu ve eğitimcilerin bu yaklaşımı benimsemesinin, öğrencilerin dil öğrenme süreçlerini daha etkili ve verimli hale getirebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly advancing technological landscape, the integration of technology into educational processes offers students more effective and lasting learning opportunities. This study aims to examine the effects of a technology-oriented task-based learning approach in foreign language education on students' academic achievement, attitudes toward the course, and 21st-century skills, as well as to explore students' perspectives regarding this approach. Accordingly, the study evaluates students' experiences with technology-supported task-based learning and investigates the impact of this approach on learning outcomes. A mixed-methods research design was adopted, incorporating both quantitative and qualitative data in the study. Specifically, the explanatory sequential design -a subtype of mixed-methods- was utilized. In the quantitative phase of the study, a pre-test–post-test control group quasi-experimental model was implemented. Data were collected using an academic achievement test, an attitude scale toward English courses, and a multidimensional 21st-century skills scale. In the qualitative phase of the study, a focus group interview was conducted using a semi-structured interview form in order to obtain students' views on the technology-based task-based learning process. The analysis of the data revealed that the technology-oriented task-based learning approach significantly contributed to improving the academic performance of students in the experimental group, enhancing their positive attitudes toward the course, and developing their 21st-century skills. In particular, it was found that this method made significant contributions to the development of 21st-century skills, especially critical thinking, problem-solving, digital literacy, and collaboration skills. Furthermore, it was found that students learned through active engagement and hands-on experiences, which led to more meaningful and lasting learning. Moreover, the process supported personal development areas such as self-confidence and personal planning. As one of the limited number of studies addressing the impact of technology-oriented task-based learning in secondary level foreign language instruction, this research is believed to make a significant contribution to literature. It is suggested that the adoption of this approach by educators may enhance the effectiveness and efficiency of students' language learning processes.