Gelişimsel bibliyoterapi temelli etkinlik programının okul öncesi çocuklarının sosyal becerilerine etkilerinin incelenmesi
Developmental bibliotherapy based activity program for preschool children examining the effects of social skills
  1. Tez No: 914062
  2. Yazar: GAYE TECİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, gelişimsel bibliyoterapi yönteminin tanıtılması ve bu yönteme dayalı etkinlik programının okul öncesi çocukların sosyal becerileri üzerindeki etkilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Erken çocukluk döneminde sosyal becerilerin desteklenmesinin önemi, bireylerin yaşam boyu süren sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerinde temel bir rol oynamasından kaynaklanmaktadır. Araştırma, 56-67 aylık 10 çocuk ile Burdur İl Halk Kütüphanesi'nde 2023 yılı Ağustos ayında yürütülmüş ve toplam 9 oturumdan oluşmuştur. Araştırmada tek grup ön test-son test deseni kullanılarak,“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği”(OSBED) ile elde edilen veriler analiz edilmiştir. Sonuçlar, etkinlik programının özellikle başlangıç becerileri ve duyguları yönetme becerileri üzerinde olumlu etkiler yarattığını; ancak akademik destek becerileri ve arkadaşlık becerileri üzerinde anlamlı bir gelişim sağlamadığını ortaya koymuştur. Bu bağlamda, çalışma, eğitimcilere ve araştırmacılara, okul öncesi dönemde sosyal beceri gelişimini desteklemek için bibliyoterapiyi bir araç olarak kullanmanın faydalarını göstermekte ve bu yöntemin, çocuk edebiyatını gelişimsel amaçlarla kullanma konusunda yenilikçi ve uygulanabilir bir model sunduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to introduce the developmental bibliotherapy method and examine the effects of the activity program based on this method on preschool children's social skills. The importance of supporting social skills in early childhood stems from the fact that it plays a fundamental role in the lifelong social, emotional and cognitive development of individuals. The study was conducted with 10 children aged 56-67 months at Burdur Provincial Public Library in August 2023 and consisted of a total of 9 sessions. In the research, the data obtained with the“Preschool Social Skills Assessment Scale”(PSSAS) were analyzed using the single-group pretest-posttest pattern. The results revealed that the activity program had positive effects especially on beginning skills and emotion management skills; however, it did not provide a significant improvement in academic support skills and friendship skills. In this context, the study demonstrates to educators and researchers the benefits of using bibliotherapy as a tool to support social skills development in preschoolers and emphasizes that this method offers an innovative and feasible model for using children's literature for developmental purposes.