Tahmini öğrenme yol haritası çerçevesiyle geliştirilmiş bir sistem aracılığıyla kesirlerde toplama işleminde öğrencilerin kavram yanılgılarının belirlenmesi
Determining the misconceptions of students in addition of fractions using a system developed with a hypothetical learning trajectory
  1. Tez No: 914061
  2. Yazar: NEDİM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BAĞDAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kesirler matematik derslerinde öğrencilerin en çok zorlandıkları konuların başında gelmektedir. Öğrenciler kesirleri öğrenme sürecinde birçok kavram yanılgısı geliştirmekte ve bu yanılgılar öğrencilerin gelecek eğitim yaşantılarını önemli ölçüde etkilemektedir. Öğrencilerin zorlandıkları bu konuda sahip oldukları kavram yanılgılarını belirlemek hem maddi hem zamansal açıdan oldukça zordur. Gelişen bilgisayar teknolojileri ve bilgisayar destekli değerlendirme araçları hem daha hızlı hem daha ucuz bir şekilde ölçme değerlendirme yaparak bu tür yanılgıları belirlemede etkin yol oynayabilir. Bu çalışmada tahmini öğrenme yol haritası aracılığıyla bir kesirlerde kavram yanılgıları belirleme testi hazırlanmış, bu test Sorubox adlı bir web sitesine yüklenmiştir. Web sitesine yüklenen sorular belirli bir algoritma ile öğrencilerin kesirlerde toplama işleminde sahip oldukları kavram yanılgıları tespit etmek amacıyla kullanılmıştır. Kavram yanılgıları belirlendikten sonra öğrenciler araştırmacılar tarafından geliştirilen Scratch uygulamalarına yönlendirilmiştir. Bu uygulamalarda öğrencilerin sahip oldukları kavram yanılgılarının temelinde yatan kavramsal eksiklikleri gidermeye yönelik çeşitli etkinlikler yer almaktadır. Çalışmada veriler kavram yanılgısı belirleme testi ve öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Veriler betimsel ve içerik analizine tabi tutularak analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular Sorubox web sitesinin öğrencilerin kavram yanılgılarını belirlemede etkili olduğunu fakat Scratch uygulamalarının öğrenci hatalarını gidermede kısmen başarılı olduğunu göstermiştir. Çalışma sonucunda bu araştırma kapsamında geliştirilen kavram yanılgısı belirleme testinin kullanımına ve geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most challenging topics for students to learn in mathematics is fractions. Students form a lot of misconceptions while learning fractions, which have a big impact on their future academic careers. On the other hand, determining the misconceptions of that students is extremely challenging in terms of time and money. By conducting assessment and evaluation in a quicker and less expensive manner, the development of computer technologies and computer-assisted assessment tools can effectively contribute to the determination of such misconceptions. In this study, a test for identifying misconceptions in fractions was prepared through a hypothetical learning trajectory, and this test was uploaded to a website called Sorubox. A specific algorithm was applied to the tasks posted on the website in order to determine the misconceptions that students had regarding the addition of fractions. Following the determination of the misconceptions, the students were redirected to Scratch applications developed by the researchers. These applications featured a range of exercises designed to address the conceptual mistakes that were the main cause of the students' misunderstandings. The data were obtained from the misconception determination test and semi-structured interviews with the students. Both descriptive and content analysis were used to examine the data. The findings of the study showed that the Sorubox website was effective in identifying students' misconceptions, but Scratch applications were partially successful in eliminating student errors. The study's findings led to recommendations for the application and advancement of the misconception determination test formed for this study.