Sustainability Consciousness in New Generations
Yeni Nesillerde Sürdürülebilirlik Bilinci
  1. Tez No: 914107
  2. Yazar: MELİKE ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki dokuzuncu sınıf öğrencilerinin sürdürülebilirlik bilinci seviyelerini incelemek ve öğrencilerin sürdürülebilir davranış seviyesinin sürdürülebilirlik bilgisi, sürdürülebilirlik tutumu seviyesi kullanılarak ne kadar iyi yordayabileceğini incelemektir. Çalışma, ilişkisel araştırma yöntemlerini, korelasyonel ve nedensel karşılaştırmalı araştırmaları içermektedir. Ana çalışma için veriler, uygun örnekleme yöntemiyle seçilen Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde bulunan beş farklı devlet Anadolu lisesi ve iki devlet fen lisesinde kayıtlı olan 922 dokuzuncu sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Tüm veriler, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde toplanmıştır. Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin sürdürülebilirlik bilinci Yüksel ve Yıldız (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan Sürdürülebilirlik Bilinci Anketi ile elde edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler, dokuzuncu sınıf öğrencilerinin yüksek düzeyde sürdürülebilirlik bilinci sergilediğini göstermektedir. Ayrıca, bulgular, erkek öğrencilerin kadın öğrencilere kıyasla daha yüksek düzeyde sürdürülebilirlik bilinci sergilediğini ortaya koymaktadır. Sürdürülebilir davranışın önemli yordayıcılarını incelemek amacıyla yol analizi yapılmıştır. Sonuçlar, sürdürülebilir tutumun doğrudan dokuzuncu sınıf öğrencilerinin sürdürülebilir davranışlarını yordadığını, sürdürülebilir bilginin ise dolaylı olarak etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the sustainability consciousness levels of ninthgrade students in Turkey and how well students' sustainable behavior levels can be predicted by using their sustainable knowingness and sustainable attitude levels. The study employed associational research methodologies, including correlational and causal-comparative research. Data for the main study was collected from 922 ninthgrade students currently enrolled in five different public Anatolian high schools and two public science high schools located in the Şehitkamil district of Gaziantep, selected through the convenience sampling method. All data were collected in the spring semester of the 2023-2024 academic year. The ninth-grade students' sustainability consciousness were obtained through Sustainability Consciousness Questionnaire adapted into Turkish by Yüksel and Yıldız (2019). Descriptive statistics showed high-level sustainability consciousness for these students. Moreover, the findings revealed a significant gender difference in sustainability consciousness levels, with male students exhibiting a higher-level sustainability consciousness than females. In order to examine the significant predictors of sustainable behaviors path analysis was conducted. Results showed that sustainable attitude can directly predict ninth grade students' sustainable behavior, whereas sustainable knowingness indirectly.