Antalya ili Aile Sağlığı Merkezi'nde çalışan Aile Hekimlerinin otizm spektrum bozukluğu hakkında bilgi, tutum ve farkındalık düzeyi
The Knowledge, Attitudes, and Awareness of Family Physicians Working in Family Health Centers in Antalya Regarding Autism Spectrum Disorder
- Tez No: 914114
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKDENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ -
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Antalya ili Aile Sağlığı Merkezlerinde görev alan aile hekimlerinin otizm spektrum bozukluğu hakkında tutum ve bilgi düzeyini öğrenmek, bununla ilişkili olarak otizm spektrum bozukluğu hakkında farkındalıklarını arttırmak, OSB'li bireylerin ve yakınlarının hayat kalitesinde fark yaratacak dokunuşları sağlamak ve konuyla ilgili literatürdeki verilere katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel çalışma olan araştırmamız, anket yöntemi kullanılarak yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara, iki bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketin ilk bölümünde katılımcıların sosyodemografik özelliklerine yönelik sorular yer alırken, ikinci bölümde Sağlık Çalışanlarının Çocukluk Çağı Otizmi Hakkında Bilgi Anketi (SÇ-OBA) uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi, SPSS 27 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the knowledge, attitudes, and awareness of family physicians working in Family Health Centers in Antalya, Turkey, regarding Autism Spectrum Disorder (ASD). It also seeks to enhance awareness and contribute to the literature by identifying factors influencing knowledge and attitudes, ultimately aiming to improve the quality of life for individuals with ASD and their families. Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted through face-to-face surveys with consenting participants. The survey comprised two sections: one collecting sociodemographic data and the other using the Knowledge about Childhood Autism among Health Workers (KCAHW).