Adölesan kız çocuğu annelerinin HPV aşısına ilişkin inanç ve tutumları
Beliefs and attitudes of mothers of adolescent girls regarding HPV vaccine
  1. Tez No: 955239
  2. Yazar: KADER MANAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE KABUKCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmada, adölesan kız çocuğu annelerinin HPV aşısına ilişkin inanç ve tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma adölesan kız çocuğu annelerinin HPV aşısına ilişkin inanç ve tutumlarını belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı türde planlanmıştır. Araştırma verileri, Eylül- Aralık 2023 tarihleri arasında, Antalya ili merkez mahalleleri içinde en çok 10-18 yaş aralığı çocuk nüfusuna sahip olan 2 Aile Sağlığı Merkezinde 10- 18 yaş aralığında kız çocuğu olan 246 anneden toplandı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 42,13±5,95 yıl olup, büyük çoğunluğu evli, eğitim durumu lise ve üzeri, çekirdek ailede yaşayan ve gelirleri giderlerinin altında olan çoğunluğu çalışan ebeveynlerden oluşmaktadır. Ölçeğin ortalama toplam skoru 33,19±3,05'tir. Sonuç: Elde edilen verilere göre, ebeveynlerin yaşları arttıkça Karolina HPV Aşılama Tutumları ve İnançları Ölçeği (KHATİÖ) zararlar boyutu skoru anlamlı şekilde düşmektedir. Eğitim, medeni durum ve gelir açısından ise anlamlı fark yoktur. Geniş ailede yaşayan ebeveynlerin zararlar boyutu ve toplam KHATİÖ skorları çekirdek ailedekilere göre yüksektir. Adölesan kız çocuğu annelerinin HPV bilgisi düşüktür. Bu sonuçlar, serviks kanseri önleme programları ve tarama hizmetlerinin geliştirilmesine, HPV farkındalığının artırılmasına ve kadın sağlığının iyileştirilmesine katkı sağlayabilir. Çalışma, toplumun HPV bilgisi ve aşılama oranlarını artırma, bulaş oranlarını azaltma ve HPV aşısının ulusal aşı programına dahil edilme sürecinde ilerleme için teşvik edici olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of the study is to assess the beliefs and attitudes of mothers of adolescent girls toward the HPV vaccine. At the end of the study, it is aimed to determine the beliefs and attitudes of the parents regarding the sexually transmitted HPV vaccine. Method: The study was planned as a cross-sectional and descriptive study to determine the beliefs and attitudes of mothers of adolescent girls regarding the HPV vaccine. The research data were collected from 246 mothers of girls aged 10-18 in 2 Family Health Center, which have the largest population of children aged 10-18 in the central neighborhoods of Antalya province, between September-December 2023. Results: The average age of the participants was 42.13±5.95 years, the majority of them were married, had a high school education or higher, lived in a nuclear family, and were mostly working parents whose income was below their expenses. The average total score of the scale was 33.19±3.05. Conclusion: According to the data obtained, as the age of the parents increases, the Karolina HPV Vaccination Attitudes and Beliefs Scale (KHATİÖ) harm dimension score decreases significantly. There is no significant difference in terms of education, marital status and income. The harm dimension and total KHATİÖ scores of parents living in extended families are higher than those in nuclear families. HPV knowledge of mothers of adolescent girls is low. These results may contribute to the development of cervical cancer prevention programs and screening services, increasing HPV awareness and improving women's health. The study may be encouraging for the progress in the process of increasing the society's HPV knowledge and vaccination rates, reducing transmission rates and including the HPV vaccine in the national vaccination program.