Türkiye'de afet yönetimi ve emniyet teşkilatının rolü
Disaster management in Turkey and role of general directorate of police
- Tez No: 914113
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI BÜYÜKBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYDA OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Afetler, sebep oldukları yıkımlar, toplumsal ve ekonomik kayıplar ile insanlık tarihindeki en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. Son yıllarda yangın, sel, deprem, fırtına gibi afetlerin sayısı ve sıklığı artış göstermektedir. Türkiye de jeolojik ve iklimsel yapısının bir sonucu olarak afetlerle sıklıkla yüzleşen bir ülkedir. Bu nedenle afet yönetiminin önemi ve ciddiyeti her geçen gün artmaktadır. Bu tez, afet yönetiminde Emniyet Teşkilatının organizasyonel anlamda yerini ve faaliyetlerini incelemektedir. Literatürde afet yönetimi konusunda pek çok çalışma yapılmış olsa da polisin bu süreçteki katkısı üzerine yapılmış çalışma yok denecek kadar azdır. Çalışmanın literatürdeki bu boşluğu doldurması amaçlanmaktadır. Araştırmada konuya ilişkin yazılmış tezler, makaleler, kitaplar, gazete haberleri ve dijital kaynaklardan faydalanılmıştır. İlk bölümde, afet kavramı ve türleri, afet yönetim süreci aşamaları ile birlikte ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, Türkiye'de afet yönetiminin tarihi detaylı şekilde açıklanarak, kurumsal yapılanma ve afet yönetim sürecinde yer alan sivil toplum kuruluşları hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde afet yönetimindeki kritik bir rolü olan emniyet teşkilatının yapısı, görevleri ve faaliyetleri anlatılarak, teşkilatın afet yönetiminde koordinasyon, güvenlik sağlama, arama kurtarma ve iyileştirme süreçlerine katkılar örneklerle detaylandırılmıştır. Asli görevi suçu önlemek ve güvenliği sağlamak olan polis, afetlerde bu görevleri ile birlikte pek çok sorumluluk üstlenerek bu süreçte rol alan en önemli kurumlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Disasters have become one of the most significant issues in human history due to the destruction they cause and the social and economic losses they entail. In recent years, the frequency and number of disasters have been on the rise. Turkey, as a result of its geological and climatic structure, is a country that frequently confronts disasters. Consequently, the importance of disaster management are increasing. This thesis examines the organizational role and activities of the Security Organization in disaster management. Although numerous studies have been conducted in the literature on disaster management, there is a scarcity of research focusing on the contribution of the police in this process. In the research, theses, articles, books, newspaper reports, and digital sources related to the subject have been utilized. The first section addresses the concept of disaster and its types, along with the stages of the disaster management process. The second section provides a detailed explanation of the history of disaster management in Turkey, including information about the institutional structure and civil society organizations involved in the disaster management process. The third section describes the structure, duties, and activities of the security organization, which plays critical role in disaster management, elaborating on how the organization contributes to coordination, ensuring safety, search and rescue, and recovery processes, supported by examples. The police, whose primary duty is to prevent crime and ensure safety, are among the most important institutions involved in this process as they undertake numerous responsibilities.