Interrogation of a passport to explore further design implications on 3D rendering softwares
3D Görsel yazılımlar üzerindeki daha fazla tasarım uygulamalarını keşfetmek için pasaportun sorgulanması
  1. Tez No: 914174
  2. Yazar: PINAR APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GEORGİNA VOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of the Arts London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
İş bu makale, pasaportlar ve biyometrik ikamet kartları gibi maddeleştirilmiş eserlerin bireysel hareket ve kimliğin düzenlenmesi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Londra'da yaşayan bir Türk vatandaşı olan yazar, oto etnografi aracılığıyla farklı milliyetlere yönelik önyargıları ve kimliği şekillendiren toplumsal sınırları araştırmaktadır. Avrupa kimliğinin inşasını inceleyen çalışma, eserlerin küresel düzenlemedeki rolünü ve sosyal sınırlar üzerindeki etkilerini sorgulamaktadır. Pasaportlara ve biyometrik oturma izinlerine odaklanan araştırma, bunların kimlik belirleme, uyrukluk ve bunların tasarım sonuçlarındaki aracılık rolünü vurgulamaktadır. Çalışma, insan hareketi düzenlemesinin karmaşıklığına ışık tutmak için eleştirel tasarım ve oluşturma politikalarından yararlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper explores the impact of materialized artefacts like passports and biometric residency cards on the regulation of individual movement and identity. Through autoethnography, the author, a Turkish citizen in London, investigates the prejudicial thinking surrounding different nationalities and the social borders shaping identity. Examining the construction of European identity, the study questions the artefacts' role in global regulation and their effects on social borders. Focusing on passports and biometric residence permits, the research highlights their mediating role in identification, nationality, and their design implications. The study employs critical design and rendering politics to shed light on the complexities of human movement regulation.