Реакторная установка с водой сверхкритического давления и тепловым энергетическим спектром нейтронов 1200 МВт и анализ корреляций для расчета коэффициента теплоотдачи
1200 MW gücünde termal nötron spektrumlu süper kritik basınçlı su soğutmalı reaktör sistemi ve ısı transfer katsayısını hesaplamak için kullanılan korelasyonların analizi
  1. Tez No: 914209
  2. Yazar: MURAT AKGÜN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MAGOMED OĞLU AHMED BAİSOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: National Research Nuclear University MephI
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tezin birinci kısmında 1200 MW gücünde termal nötron spektrumlu süper kritik basınçlı su soğutmalı reaktör sisteminin (VVER-SKD) ısıl-hidrolik hesaplamaları yapıldı. Reaktör sisteminin verimi hesaplandı ve ısı taşıyıcının, maksimum ve minimum güçle yüklenmiş yakıt çubuklarının içindeki yakıt çekirdeğinin ve iç-dış yakıt koruma kabuğunun sıcaklık dağılım grafikleri çizildi. Tezin ikinci kısmında amaç ise Çin'de yapılan deneylerde alınan çok sayıdaki verilerin analizi ve süper kritik su için yeni bir ısı transfer korelasyonun incelenmesidir. Alınan verilerin hepsi süper kritik basınçlı su soğutmalı reaktörler konseptlerinin (SCWR) çalışacağı olası şartlar göz önüne alınarak elde edildi. Böylece bu yeni zoraki konvektif ısı transfer korelasyonun normal ısı iletim rejiminde süper kritik basınçlı su reaktörlerinin yakıt kanallarındaki ön hesaplamalar için kullanılabileceği saptandı. Bu korelasyon ile analizi yapılan verilere göre ısı transfer katsayısı için hesaplanan değerlerin güzel uyuşma (±15%) sağladığı gözlemlendi. Bu korelasyon, dolaylı çevrim ve hidrojen kojenerasyon kavramlarıyla ilişkili süper kritik su ısı eşanjörleri için, diğer bağımsız veri kümeleriyle gelecekteki karşılaştırmalar için ve su ile modellenmiş akışkanlar arasındaki ölçekleme parametrelerini test etmek için kullanılabilir. Çalışmada farklı ısı akışları, basınçlar ve akış hızları için ampirik korelasyonlar birbirleriyle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, thermal-hydraulic calculations of a 1200 MW thermal neutron spectrum supercritical pressurized water-cooled reactor system (VVER-SKD) were made. The efficiency of the reactor system was calculated and temperature distribution graphs of the heat carrier, the fuel core inside the fuel rods loaded with maximum and minimum power, and the inner-outer fuel protection shell were drawn. The aim of the second part of the thesis is to analyze a large number of data obtained from experiments conducted in China and examine a new heat transfer correlation for supercritical water. All of the data obtained was obtained considering the possible conditions in which supercritical pressurized water-cooled reactor concepts (SCWR) will operate. Thus, it was determined that this new forced convective heat transfer correlation could be used for preliminary calculations in the fuel channels of supercritical pressurized water reactors in the normal heat conduction regime. According to the data analyzed with this correlation, it was observed that the calculated values ​​for the heat transfer coefficient provided good agreement (±15%). This correlation can be used for supercritical water heat exchangers associated with indirect cycle and hydrogen cogeneration concepts, for future comparisons with other independent datasets, and to test scaling parameters between water and modeled fluids. In the study, empirical correlations for different heat fluxes, pressures and flow rates were compared with each other.