Sahara Altı Afrika'da doğrudan yabancı yatarımlar ve denizaşırı kalkınma yardımlarının sanayileşmeye etkisi
The impact of foreign direct investments and overseas development assistance on industrialization in Sub-Saharan Africa
  1. Tez No: 914210
  2. Yazar: MUHAMMED FARAH HASHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2000-20018 dönemi için Sahra altı ülkelerdeki doğrudan yabancı yatırım (DYY) girişlerinin ve dış yardımların ekonomik sanayileşme üzerindeki rolünü panel veri ekonometrik modeli kullanarak incelemektir. Çalışma, 41 Sahra altı Afrika ülkesiyle ilgili bir panel veri örneğine dayanmaktadır. Modelde bağımlı değişken ekonomik sanayileşmedir. Bağımsız değişkenler, DYY girişleri, GSYİH, ekonominin açıklığı ve resmi kalkınma yardımlarıdır. Önceki ekonometrik çalışmaların sonuçlarına dayanarak, çalışma hem DYY hem de Resmi kalkınma yardımının ekonomik sanayileşme üzerinde olumlu bir etkisi olmasını bekliyor.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine, by using a panel data econometric model, the role of foreign direct investment (FDI) inflows and foreign aid on economic industrialization over the period of 2000-20018. The study is based on a sample of panel data on 41 sub-Saharan African countries. In the model, the dependent variable is economic industrialization. Independent variables are FDI inflows, GDP, the openness of the economy, and ODA. Basing on the prior econometric studies' results, the study expects both FDI and ODA have a positive impact on economic industrialization.