Türk hukukunda suçla mücadele kapsamında savcılık kurumu
Prosecution service within the context of fight against crime in Turkish law
- Tez No: 914213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ABDÜLHAMİD YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde suç oranlarının arttığı yadsınamaz bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı toplumsal güvenlik ve barış ortamının tesis edilebilmesi için suçla mücadeleye katkı sağlamaktır. Bu bağlamda bir suçla mücadele mekanizması olarak kabul edilen ceza adalet sisteminde savcılık kurumunun rolü dikkat çekmektedir. Çalışma kapsamında öncelikle suç ve ceza kavramları açıklanmış, literatürde bu alanlara yönelik ileri sürülen teoriler değerlendirilmiştir. Daha sonra savcılık kurumunun tarihsel gelişimi, yapısı, fonksiyonu, ceza muhakemesi sistemlerindeki konumu ve soruşturma sonunda verdiği kararlar ile uyguladığı yöntemler ışığında açıklamalar yapılmıştır. Savcılık kurumunun yapılandırılmasında teşkilat, görev ve yetkiler bakımından tereddüt oluşturabilecek hususların varlığı suçla mücadeleye olumsuz tesir etmektedir. Bu sebeple ceza adalet sisteminde kilit rol atfedilen savcılık kurumunun güçlendirilmesi ve yetkilerinin hesap verebilirlikten uzaklaşmadan genişletilmesinin suçla mücadeleye katkı sağlayacağına olan inanç ile bazı öneriler getirilmiştir. Bu bağlamda savcılık kurumu, ceza adalet sistemine yön veren, suçla mücadelede görevli makamlar arasındaki koordinasyonu ve iş birliğini temin eden bir ceza adalet politikasının uygulayıcısı şeklinde konumlandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that crime rates among the society increases day after day. The aim of this study is to make contribution in the field of fight against crime which is the basic building block of social peace and public order. In this context role of public prosecutor comes into prominence within the scope of criminal justice system which is considered as a crime fighting mechanism. Within the study primarily crime and criminal sanction phenomenon are investigated in the view of basic theories. Then the historical development process, structure and functions of prosecution are examined. In the third part decisions of prosecutor which concludes the investigation, alternatives to prosecution in criminal procedure law and the role of prosecutor within the criminal justice policy are investigated. It is predicted that there is an uncertainty around the organization and positioning of public prosecutors in the Turkish criminal justice system. This matter negatively affects the fight against crime. The duties and authorities of prosecutors need to be determined in order to decrease the crime rates. In this respect public prosecutors must be positioned as the performers of criminal justice policies. For this purpose, they shall be strenghtened to ensure the coordination between the organisations fighting against crime.