Sosyal politika ekseninde insan ticareti: Mağdurlar üzerine bir alan araştırması
Human trafficking in the consept of social policy: A field study on victims
- Tez No: 759496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ŞİŞMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Modern bir kölelik biçimi olan insan ticareti, uluslararası hukuk ya da sınır aşan suçlar kapsamında çokça çalışılmış bir konudur. Ancak konu bir sosyal sorun olarak tanımlanarak Sosyal Politika perspektifinden hiç ele alınmamıştır. Bu çalışma, Türkiye'de bulunan insan ticareti mağdurlarına uluslararası andlaşmalar ve sosyal bir devletin gereği olarak uygulanan, gönüllü geri gönderme ve mağdur destek programları gibi sosyal politika araçlarının mağdur perspektifinden etkinliğini ölçmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde kavramsal çerçeve ve insan ticaretinin tarihsel gelişimine yer verilmiştir. İkinci bölümde insan ticaretinin nedenleri, ortaya çıkardığı sorun alanları, uluslararası hukukta ve Türk hukukunda insan ticaretine ilişkin düzenlemelere değinilmiştir. Üçüncü bölümde insan ticareti mağdurlarına yönelik sosyal politikalara yer verilmiş ve son bölüm olan dördüncü bölümde ise bu politikaların etkinliği ve verimliliği, katılımcı yönteme başvurarak Göç İdaresi Başkanlığında görevli 14 Göç Uzmanı ile gerçekleştirilen nitel bir araştırmayla ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda masa başında yazılan kanun ve yönetmeliklerin teorinin ötesine geçmekte zorlandığı, pratikte bir takım sıkıntıların bulunduğu gözlenmiştir. Ayrıca insan ticareti gibi sürekli evrilen dinamik bir suçla mücadelede koordinasyon, eğitim ve farkındalık eksikliğinden kaynaklı sorunlar olduğu anlaşılmıştır. Bu sorun ve sıkıntılara karşın Türkiye Cumhuriyeti'nin bu suçla mücadelede Göç İdaresi Başkanlığı önderliğinde uluslararası standartları yakalamak için büyük bir mücadele içinde olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human trafficking, a modern form of slavery, is a widely studied subject under international law or transnational crimes. However, the issue has never been defined as a social problem nor discussed from the perspective of Social Policy. This study measures the effectiveness of social policy tools, such as voluntary repatriation and victim support programs, applied to victims of human trafficking in Turkey as a requirement of international agreements and a social state, from the perspective of victims. In the first part, the conceptual framework and the historical development of human trafficking are given. In the second part, the causes of human trafficking, the problem areas it causes, the regulations on human trafficking in international and Turkish law are mentioned. In the third part, social policies for victims of trafficking are included and in the fourth part, which is the last part, the effectiveness and efficiency of these policies was tried to be measured by using a participatory method, with a qualitative research, conducted with 14 Migration Experts working in the Directorate of Migration Management. As a result of the research, it has been observed that the laws and regulations written on the desk have difficulties in going beyond the theory and practice. In addition, it has been understood that there are problems arising from the lack of coordination, education and awareness in the fight against a constantly evolving dynamic crime such as human trafficking. Despite these problems, it is understood that the Republic of Turkey is in a great struggle to meet international standards in the fight against this crime under the leadership of the Directorate of Migration Management.