Türkiye–Avrupa Birliği ilişkilerinde ifade özgürlüğü meselelerinin rolü (1997–2005)
The role of freedom of expression issues in Türkiye–European Union relations (1997–2005)
  1. Tez No: 914218
  2. Yazar: MUHAMMET MUSTAFA TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN İÇENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'yi aday olarak ilan etmediği 12-13 Aralık 1997 Lüksemburg Zirvesi ile AB'nin Türkiye'yle müzakerelere başladığı Ekim 2005 arasındaki dönemi kapsamaktadır. Çalışma, bu dönemde Türkiye-AB ilişkilerini etkileyen ifade özgürlüğü meselelerinin rolünü incelemektedir. Çalışmada ilk olarak, ifade özgürlüğü nedir sorusuna cevap aranmaktadır. Ardından ifade özgürlüğünün tarihçesi, uluslararası sözleşmelerdeki yeri, ifade özgürlüğünün kapsamı ve sınırları aktarılmaktadır. Buna ek olarak çalışmada, Avrupa Birliği'nin ifade özgürlüğüne neden önem verdiği ve ifade özgürlüğünün aday ülkeler için neden önemli olduğu irdelenmektedir. Çalışmanın son bölümünde, Avrupa Birliği Komisyonu İlerleme Raporları ve Avrupa Birliği Zirvesi Sonuç Bildirgelerinde yer alan ifade özgürlüğü meseleleri üzerinde durulmaktadır. Özellikle yargı, demokrasi, insan hakları ve azınlıkların korunması konularında ifade özgürlüğü meseleleri incelenmekte ve bu meselelerin 1997-2005 yılları arasında Türkiye-AB ilişkilerine etkileri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study covers the period between the Luxembourg Summit on December 12-13, 1997, where Türkiye was not declared as as a candidate by the European Union (EU), and October 2005, when the EU began negotiations with Türkiye. The study examines the role of freedom of expression issues that influenced EU-Türkiye relations during this period. Initially, the study seeks to answer the question what freedom of expression is and subsequently explains its history and place in international conventions, and the scope and limits of freedom of expression. Additionally, the study discusses why the European Union values freedom of expression and why it is important for candidate countries. In the final section of the study, freedom of expression issues mentioned in the European Commission Progress Reports and the European Union Summit Conclusions are highlighted. The study particularly focuses on freedom of expression issues related to judiciary, democracy, human rights, and the protection of minorities, and examines the impacts of these issues on EU-Türkiye relations between 1997 and 2005.