Üniversite öğrencilerinin islami finansal okuryazarlık düzeyine yönelik bir araştırma
A Research on the islamic financial literacy level of university students
  1. Tez No: 914217
  2. Yazar: UBEYD COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Karabük Üniversitesinde yapılan bu araştırmada öğrencilerin İslamî finansal okuryazarlık düzeyleri, İslamî finansal okuryazarlık düzeyini etkileyen faktörler ve alt boyutları ele alınmıştır. 245'i kadın, 208'i erkek olmak üzere toplam 453 kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda elde edilen veriler titizlikle toplanmış ve IBM SPSS programında frekans analizi, güvenilirlik analizi, bağımsız örneklem t-testi ve korelasyon testi yöntemleri ile incelenmiştir. Finansal okuryazarlık düzeyinin alt boyutlarından İnanç Eğilimi boyutu ve Mali Tatmin boyutu cinsiyete göre farklılık göstermiştir. İnanç Eğilimi boyutu, Finansal Uygulama boyutu ve Dindarlık boyutları da okunan bölüme göre farklılık göstermiştir. Ayrıca katılımcıların yaşları ile İslamî finansal okuryazarlık düzeyinin alt boyutları arasında sadece Mali Tatmin boyutu açısından pozitif ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study conducted at Karabük University, the levels of Islamic financial literacy among students, the factors influencing these levels, and the subdimensions are discussed. The data obtained as a result of the research conducted on a total of 453 people, 245 women and 208 men, were meticulously collected and examined using frequency analysis, reliability analysis, independent sample t-test and correlation test methods in the IBM SPSS program. The faith education dimension and the financial satisfaction dimension, which are the sub-dimensions of the financial literacy level, differed according to gender. The subdimensions of financial literacy level, namely the Belief Orientation dimension and the Financial Satisfaction dimension, have shown differences based on gender. The Belief Orientation dimension, the Financial Application dimension, and the Religiosity dimension also differ according to the field of study. In addition, there was only a positive and low-level significant relationship between the participants' ages and the“Financial Satisfaction”sub-dimension of Islamic financial literacy.