Gamma Knife'ın fiziksel ve dozimetrik parametrelerinin incelenmesi
Assessing physical and dosimeteric parameters of Gamma Knife
  1. Tez No: 91422
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZEN İŞBAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Onkoloji, Biophysics, Oncology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Gamma Knife, ulaşılması güç derin yerleşimli ve kritik yapılarla komşuluğu olan beyin tümörleri yada arteriovenöz malformasyonların ( AVM ) stereotaktik yöntemlerin yardımıyla ışınlanmasını sağlayan yüksek teknoloji ürünü bir sistemdir. 201 Co-60 kaynağının oluşturduğu merkez izosantır noktası, üç boyutlu planlama sistemi yardımıyla tanımlanan hedef volüm içine yüksek hassasiyetle odaklanır. Bu hassas odaklama target içindeki doku hasarının artmasını, hedef etrafındaki ani doz düşümü ise komşu ve normal yapıların korunmasını sağlamaktadır. Gamma Knife' in eksternal radyoterapi cihazlarından farkı, çok sayıda milimetrik çaplı kaynakların bir yarı küre içinde dağınık olarak yerleşimi ve hedeflenmiş lezyon çevresinde doz oranının hızla düşmesi gibi radyofiziksel özellikleri olup radyasyon sahasını komplekleştiren bu nitelikler konvansiyonel yöntemlerden farklı radyasyon doz hızı ve izodoz ölçüm işlemle^* gerektirmektedir. Bu çalışmada, 18 mm'lik kolimatör başlık kullanılarak doz veriminin ölçülmesi, bu değer referans alınarak 4, 8 ve 14 mm kolimatör helmetlerin doz verimlerinin elde edilmesi ve firma tarafından bildirilen doz verimi değerleri ile karşılaştırılması yapıldı. Su eşdeğeri bir fantom aracılığı ile 18 mm'lik kolimatör kullanılarak aksiyal, sacital ve koronal düzlemlerde radyografik filmler çekildi. Çekilen filmler yardımı ile profiller ve izodoz eğrileri elde edildi. Bu veriler üretici firmanın kuruluş aşamasında yaptığı radyokromik film dozimetresi sonuçları ve planlama bilgisayarı sonuçları ile karşılaştırıldı. küresel bir fantomda 18mm kolimatör helmetle 0.125 cc lik iyon odası kulanılarak yapılan doz verim ölçümü sonucu ile kuruluş aşamasında planlama sisteminde yüklenen doz verimi %1 farklılık bulundu. 14 mmlik kolimatörün 18 mmlik kolimatöre ornı üretici firma tarafından verilen faktörden %0.3 farklı bulundu. 8 ve 4 mm kolimatörlerin faktörleri ise % 9- %62 fark bulundu. 4718 mm kolimatör kullanılarak üç eksende film çekildi.çekilen filmlerden elde edilen profil değerleri kuruluş aşamasında yapılan radyokromik film dozimetrisi sonucu elne edilen değerlerle karşılaştırıldı % 2 farklılık bulundu. Aynı filmler kullanılara elde edilen izodoz eğrileri planlama sistemi verileri ile karşılaştırıldığında %50 izodoz hattında aksiyel düzlemde %4, kornal düzlemde %4,sajital düzlemde %0 fark bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucunda rutin hasta tedavisinde kullanılan Gamma knıfe ünitesinin fiziksel ve dozimetrik parametrelerinin üretici firma tarafından verilen toleranslar içinde olduğu tespit edilmiştir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gamma Knife, is a high technology product which enables the irradiation of AVM and brain tumors which are difficult to reach, deep seated and in the neighboordhood of critical structures by the help of stereotactic methods. Theisocenter point produced by 201 Co-60 source is focused precisely inside the target volume define by the three dimensional treatme/it planing system. This precise focusing leads to an increase destruction of the target tissue while the sharp fall-off in the contour of the target protects the surrounding normal tissue. The uniqueness of the Gamma Knife is because that many sources with a milimetric diameter are placed evenly inside a semihemisphere and that the dose fall off sharply in the surrounding of the target lesion. Thise properties make the radiation field of the Gamma Knife, more complex which requires different methods in measuring the dose rate and obtaining isodose. In this study the dose out-put of the Gamma Knife is measured using 18 mm colimator helmet and this value is taken as a reference. The out-put is also measured with 4, 8 and 14 mm helmet and these results are compared with the previously measured dose out-put values determined by the manifacturer. Added to these, the film dosimetry in three axes is made using the 18 mm helmet. The dose profiles and isodose curves are obtained by means of these films. The data are compared with the film dosimeter results obtained by the manifacturer in the installations. The result of this dose out-put measurement using 18 mm helmet and 0.125 cc ion chamber differs from that loaded in to the treatment planing system by %1. The relative colimator factor obtained by normalizing 14 mm helmet measurements to 18 mm helmet measurement has varied from that given by the manufacturer by % 0.3. The relative factors of 8 and 4 mm helmets are found to have a difference of % 9 and % 62, respectivily, from those given by the manufacturer. The films taken in the three axes using 18 mm helmet areused to obtain the dose profiles and the difference of the dose profiles from the radiocromic film dosimeter by % 2. When the isodose curves obtained from these films are compared with the data in the treatment 49planing, the %50 isodose curve differs % 4 in the axial plane, % 4 in the coronal plane and % 0 in the sagital plane. As a result of this study, the treatment parametres given by the manifacturer are given the most precise dose. -??%£..«»;? 50