Üniversite öğrencilerinin inanç eğilimleri: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa örneği
Belief tendencies of university students: Istanbul University-Cerrahpaşa example
- Tez No: 914229
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde sürekli değişim içerisinde olan toplumlara bağlı olarak sosyal olgular da değişim yaşamaktadır. Son yıllarda gençlere dair yapılan din çalışmalarından hareketle öğrencilerin inanç eğilimlerine dair birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada da öğrencilerin inanç eğilimlerinin şekillenmesine etki eden sosyal olguların olduğu anlaşılmış olup probleme yönelik daha temel bir bakış açısı sağlanmıştır. Çalışmanın problemi, üniversite öğrencilerinin inanç eğilimleri ve buna etki eden sosyal olguların incelenmesidir. Araştırmanın evreni, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa'da bulunan fakültelerdeki öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırma nicel bir yöntemle yapıldığından istatiksel hesaplamalardan hareketle evreni temsil eden 379 örneklemle sınırlandırılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan anket soruları mevcut literatür araştırmaları sonucu gençlerin sıkça rastladığı ya da etki ettiklerini düşündükleri sosyal olgulardan hareketle hazırlanmıştır. Anketin güvenilirliğini saptanması için güvenilirlik analizi yapılmıştır. Mevcut anket ölçekleri kullanılmadığı için değişkenler arası normallik testi yapılmıştır. İkiden fazla değişkeni bulunan grupların analiz edilebilmesi için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Değişkenler arası anlamlılığın farklı olduğu durumlarda Games-Howell ve Hochberg (çoklu karşılaştırma) testi kullanılmıştır. Öğrencilerin sosyal olgulara dair görüşleri ve inanç eğilimleri karşılaştırılmalı olarak ele alınmaya özen gösterilmiştir. Anket sorularında sosyal olgulara dair eleştirel görüşlere yer verilerek öğrencilerin inanç eğilimlerine etki eden olgular içerisinde aile, dini gruplar, siyaset, sosyal medya vs. olduğu analiz edilmiştir. Gruplar arası anlamlı farklılaşma sonucu, çoklu karşılaştırma testi uygulanarak öğrencilerin mevcut inanç eğilimlerinden hareketle etkilendikleri sosyal olgular üzerinde çıkarım yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonucu olarak öğrencilerin siyasi yönelimleri, sosyoekonomik düzeyleri, anne ve babalarının eğitim düzeyi ve mezun oldukları lise türleri ile inanç eğilimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğrencilere 5'li likert ile hazırlanan önermelerde aile, siyaset, medya, dini gruplar, ekonomi, sosyal çevre vd. olgulara ilişkin görüşleri inanç eğilimleri çerçevesinde anlamlı ilişkilere rastlanmıştır. Bu anlamlı ilişkilerin hangi inanç eğilimleri arasında farklılaştığını çoklu karşılaştırma testi kullanarak inanç eğilimlerine dair değerlendirmede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, social phenomena are also changing depending on societies that are in constant change. In recent years, many scientific studies have been conducted on students' belief tendencies based on the religious studies on young people. In this study, it has been understood that there are social phenomena that affect the shaping of students' belief tendencies and a more basic perspective on the problem has been provided. The problem of the study is to examine the belief tendencies of university students and the social phenomena that affect it. The population of the study consists of students in the faculties of Istanbul University-Cerrahpaşa. Since the research was conducted with a quantitative method, it was limited to 379 samples representing the universe based on statistical calculations. The survey questions prepared by the researcher were based on the social phenomena that young people frequently encounter or think that they have an impact on as a result of the existing literature research. Reliability analysis was conducted to determine the reliability of the questionnaire. Since existing questionnaire scales were not used, normality test between variables was performed. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to analyze groups with more than two variables. Games-Howell and Hochberg (multiple comparison) tests were used in cases where the significance between variables was different. Care was taken to analyze students' views on social phenomena and their belief tendencies comparatively. Critical views on social phenomena were included in the survey questions and family, religious groups, politics, social media, etc. were analyzed among the phenomena affecting students' belief tendencies. As a result of significant differentiation between groups, a multiple comparison test was applied and inferences were made on the social phenomena affected by students' current belief tendencies. As a result of the analyses, no significant relationship was found between students' political orientation, socioeconomic level, educational level of their parents and the types of high schools they graduated from and their belief tendencies. In the propositions prepared with a 5-point Likert scale, students' views on family, politics, media, religious groups, economy, social environment, etc. were found to have significant relationships within the framework of their belief tendencies. By using multiple comparison test, it was evaluated between which belief tendencies these significant relationships differed.