Çağdaş hemşire iş tanımını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hemşirelerinin benimseme ve uygulama durumu
The Adoption and application of the condition and job description of contemporary nursing by the TRNC's nurses
  1. Tez No: 91424
  2. Yazar: İSMET ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
10. ÖZET Araştırmamız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki hemşirelerin çağdaş iş tanımlarının ne kadar bilincinde olduklarını ve uyguladıklarını saptamak amacıyla planlanmıştır. Çalışmamız Nisan 1998 - Ağustos 1998 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılmıştır. Araştırma evrenini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki mevcut 5 hastanede görevli 430 hemşire oluşturmuş bu hastanelerden eğitim hastaneleri olması nedeniyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ve Magosa Devlet Hastanelerinde görevli 300 hemşire örneklem olarak seçilmiştir. Koruyucu sağlık hizmetlerinde ise 13 sağlık ocağı araştırma evrenini oluşturmuş, bunlardan rastgele örneklem yöntemiyle seçilen Lefkoşa iline bağlı Serdarlı, Değirmenlik, Magosa iline bağlı Geçitkale, Dirkarpaz, Akıncılar, Güzelyurt ve Girne iline bağlı Lapta sağlık ocakları olmak üzere 7 sağlık ocağında görevli 20 hemşire örneklem kapsamına alınmıştır. Veri toplanma aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Anketin birinci bölümü; sosyo-demografık özellikleri içeren 1 1 sorudan oluşmaktadır. İkinci bölümde ise, Seçil Aksayan'ın başkanlığında Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yürüttüğü“Hemşirelik personeli görev tanımlan”projesinde kullanılan“servis hemşiresi görev tanımları”anketi benimsenerek oluşturulan 50 soru bulunmaktadır. Verilerin analizinde yüzdelik ve Ki - Kare testi kullanılmıştır. Bu örneklemde yeralan hemşirelerin çoğunluğunun Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde çalıştığı, 35 yaş ve altında, hemşirelik meslek yüksekokulu çıkışlı, 1-10 yıl deneyim süresine sahip ve mezuniyet sonrası mesleki bir eğitime katılmadığı saptanmıştır. Bu kurumların hiçbirinde hemşirelerin iş tanımlan olmayıp, çoğunlukla hemşirelerin iş tanımlannı başhemşirelerin belirlediği, mevcut yasal düzenlemeden hemşirelerin çoğunluğunun haberdar olmadığı, ancak kendi görev yetki ve sorumluluklanm bilip, onları uygulamak, hemşirelik işi olmayan (destek hizmetler ) işleri uygulamamak için iş tanımlarının olmasını istedikleri belirlenmiştir. 93Hemşirelerin“uygulayıcı”faaliyetleri ile ilgili olarak çoğunlukla geleneksel faaliyetleri benimseyip-yaptıklan, çağdaş uygulayıcı faaliyetlerinden,“hastanın kapsamlı değerlendirmesini yapmak”;“hemşirelik öyküsünü alıp, kaydetmek”;“hemşirelik tanısını koymak”;“tüm uygulama ve işlemleri hasta haklan doğrultusunda yapmak”;“acil durumları saptayarak, geliştirilen protokole uygun ( yeniden canlandırma, oksijen vb) girişimlerde bulunmak”; gibi faaliyetleri daha az benimseyip yaptıkları belirlenmiştir. Hemşirelerin“yönetici”faaliyetleri ile ilgili olarak çağdaş uygulayıcı faaliyetlerinden“hastanenin hemşirelik hizmetleri bölümünün, servisin, ”politika- hedef- kural, yönetmelik ve düzenlemeleri“ne uymak ve bunları sorumluluğu altındaki personele ve hastalara benimsetmek”;“hastanın bir başka bölüme nakli gerektiğinde ilgili bölüm ile ilişki kurarak, plan yapmak”;“hasta taburcu olurken yakını yoksa refakat edecek personeli görevlendirmek”;“kurumdaki haberleşme kurallarına yatay- dikey uymak”en az benimseyip- yaptıkları görülmüştür. Hemşirelerin çağdaş rollerinden olan“eğitici”ve“araştırıcı”rollerini,“uygulayıcı”ve“yönetici”rollerinden daha az benimseyip- yaptıkları saptanmıştır.“Eğitici”faaliyetlerinden,“hasta ve hasta ailesine, hastalığına, hastanın tanı ve tedavisine ilişkin (sınırlan hekimle birlikte önceden belirlenmiş olarak) bilgi vermek”;“hizmet içi eğitimin planlama ve uygulanmasına katılmak”;“öğrenci hemşirelerin eğitimine katkıda bulunmak”,“araştıncı”faaliyetlreden,“hemşirelik hizmetlerinin geliştirilmesi amacıyla, inceleme ve bilimsel araştırmalar yapmak”,“mesleki ilerleme ve gelişim için seminer, wokshop'lara katılmak”faaliyetlerini diğer rollere oranla daha az benimsenip-yaptığı sonucu elde edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, Araştırmamızı planlarken geliştirdiğimiz hipotezlerimizden ;“Kuzey Kıbrıs Türk Cumkuriyet 'indeki hemşirelerin geleneksel rollerine sahip çıktıkları ve çağdaş rollerini tam olarak yerine getirmedikleri”; 94“Hemşirelerin farklı düzeylerde eğitilmiş olmaları nedeniyle rollerini farklı algıladıktan ve yerine getirdikleri”;“Hemşirelerin kurumdaki deneyimlerine göre rollerini farklı algıladıkları”hipotezlerinin doğrulandığı;“Farklı kurumlarda çalışan hemşirelerin, farklı işlevleri / rolleri üstlendikleri, dolayısıyla kurumlar arasında farklı iş tanımlarının olduğu”ve“hemşirelerin konumuna / statüsüne göre algıladıkları ve yaptıkları hemşirelik faaliyetlerinin farklı olabileceği”hipotezlerinin doğrulanmadığı saptanmıştır. 95
Özet (Çeviri)
11. SUMMARY Our research was planned to determine the degree that nurses in the Turkish Republic of Northern Cyprus nurses were aware of and implemented roles associated with modern nursing practice. This research was carried out from April- August 1998 in the Turkish Republic of Northern Cyprus. The universe of the study was 300 nurses working in Dr. Burhan Nalbantoğlu state hospital-a teaching hospital in Nicosia and hospital in Magosa. From this number, 179 nurses were randomly selected as subjects for the study. From a total of twenty nurses working in seven different preventative healt centers, fifteen nurses were chosen as subjects for the study. A questionnaire, prepared by the researcher, was used to collect the research data. The first section of the questionnaire consisted of 1 1 questions about socio economic characteristic of subjects. The questions in the second section were developed using information obtained from the“ Nursing Personnel Job Descriptions”, which were prepared by the Health Department Treatment Services General Directorship under the direction of Seçil Aksayan. Most of the nurses in the study were 35 years old or less, had graduated from university programs, had between one and ten years of nursing experience, and had not attended any professional education programs since graduation. Most of the nurses were not aware of organizational job descriptions, instead, they relied on job descriptions supplied by the head nurses of the organizations. Most were unaware of existing legal statutes in the area, but expressed a desire to have job descriptions that would clarify the limits of their authority and responsibilities. In the area of nursing practice, most of the nurses practiced nursing in a traditional way. They were less familiar with modern nursing concepts, such as: doing a complete patient assesment; taking and recording a nursing history; making a nursing diagnosis; practicing with an awareness of patient rights; and recognizing and responding to emergency situations with standardized protocols (e.g. for resusitation, oxygen administration, etc.). 96Nurses were even less familiar with administrative areas of modern nursing practice, such as: compliance with hospital and nursing service department, and unit policies, goals, and developments; planning and conferring with other departments prior to transport of patient; assignment of person to accompany discharged patients in the absence of family assistance; and, compliance with hierarchical communication rules of the institution. Most of the nurses, again, implemented more traditional responses. It was found that nurses were less familiar with the role of nurses as“educator”and“researcher,”then they were of nurses as“practician”and“manager.”The concepts that they were least familiar with were: giving information to the patient and his family about his diagnosis and treatment within limits previously discussed with the physician; participation in planning and implementation of in-service education programs, and, participation in the education of student nurses Results showed a deficiency in the nurses awareness of and practice of following aspects of nurse as“researcher”: examination and scientific research done for the purpose of improving nursing services and, participation in seminars and workshops to improve the status of the profession. Results, the following hypothesis, made during the planning of this study, were confirmed: The nurses in the Turkish Republic of Northern Cyprus would practice more of a traditional approach to nursing and would not be fully implementing the more modern roles of the nurse. That the education level of the nurse would affect her understanding and implementation of these roles. That the length of service in the institution would affect the understanding of the roles. The following hypothesis were not confirmed: Because nurses in different institutions would be undertaking different roles and functions, there would be different job descriptions. That the status and position of the nurse would make a different in the understanding and practice of various nursing roles. 97