Fen bilgisi öğretmen adaylarıyla infografik tabanlı dijital eğitsel materyallerin hazırlanması: Durum temelli tasarım geliştirme çalışması
Preparation of infographic-based digital educational materials with prospective science teachers: A case-based design development study
  1. Tez No: 914252
  2. Yazar: MERT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN MIHLADIZ TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Fen Bilgisi öğretmen adaylarının infografik tabanlı dijital eğitsel materyal tasarımı (infografi-DEMT) sürecinde dijital yeterliklerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma yaklaşımıyla veri toplanan durum temelli tasarım geliştirme deseni benimsenmiştir. Bu çalışma 2021-2022 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin 2. sınıfında öğrenim görmekte olan 31 Fen Bilgisi Öğretmen adayı ve derinlemesine nitel veriler için de aralarından gönüllülük esasına göre belirlenen 11 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel verileri Ng (2012) tarafından geliştirilip Üstündağ, Güneş ve Bahçivan (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan Dijital Okuryazarlık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Nitel veriler ise ses ve video kayıtları, araştırmacılar tarafından geliştirilen“İnfografik Tasarım Günlüğü Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış İnfografik Görüşme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca adaylar tarafından hazırlanan infografikler de rubrik yoluyla değerlendirilmiştir. SPSS istatistik analiz programı ile tanımlayıcı istatistik analizleri ve MAXQDA programıyla betimsel ve içerik analizi yöntemleri veri analizlerinde birlikte kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının hazırladıkları fen infografikleri yoluyla tasarımların ve tasarım sürecinin olumlu ve olumsuz yönleri; adayların gelişim deneyimleri, kazandıkları beceriler ve edindikleri görüşler üzerine geniş bir veriye ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları fen bilgisi öğretmen adaylarının dijital eğitsel materyal hazırlama süreçlerinde dijital okuryazarlık becerilerinde ve konu alan bilgisi düzeylerinde anlamlı gelişmeler kaydettiklerini ve infografiklerin fen eğitiminde kullanılabilecek etkili materyaller olduğu görüşünde yoğunlaştıklarını ortaya koymaktadır. Öğretmen adaylarının süreç boyunca edindikleri dijital ve pedagojik beceriler ile gelecekte daha etkili ve dikkat çekici eğitim materyalleri tasarlama yetkinliğine sahip olmak adına temel oluşturdukları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the factors affecting the digital competence of pre-service science teachers in the process of preparing infographic-based educational materials. A mixed research approach was adopted; combining quantitative and qualitative research methods, while using a case-based design development model for data collection. This study was conducted with 31 pre-service science teachers studying in the second year at Burdur Mehmet Akif Ersoy University during the spring semester of the 2021-2022 academic year and also included eleven pre-service teachers who were selected voluntarily for in-depth qualitative data. Quantitative data of the research were developed by Ng (2012), and gathered by the Digital Literacy Scale; which was adapted into the Turkish language by Üstündağ, Güneş, and Bahçivan (2017). The qualitative data were collected through audio and video recordings, the“Infographic Diary Design Form”, and“Semi-Structured Infographic Interview Form”which were developed by the researchers. Additionally, the infographics prepared by pre-service teachers were evaluated by using a rubric evaluation. In the analysis of the data descriptive-statistical analyses were performed using the SPSS statistical analysis program, and descriptive and content analysis methods were used together with the aid of the MAXQDA program. The positive and negative aspects of the designs and the design process; the developmental experiences, the gained skills, and the acquired opinions of the pre-service teachers reached to an extensive data with the aid of the science infographics prepared by these teacher candidates. The results of the research reveal that the science teachers showed significant improvements in their digital literacy skills and field knowledge throughout the process of preparing digital educational materials. Furthermore, they emphasized the view that infographics are effective materials that can be used in science education. It is thought that the infographic-based educational materials could be the basis for the pre-service teachers in preparing more effective and engaging educational materials; with the aid of the digital and pedagogic skills they acquired throughout the process.