8 haftalık voleybol teknik antrenmanının adölasan dönemi voleybolcuların zihinsel dayanıklılık seviyeleri ve teknik beceri gelişimleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the rekationship between mental endurance level and volleyball technical skill development in adolescent volleyball players
- Tez No: 914254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapılan bu çalışmada adölesan voleybolculara uygulanan 8 haftalık antrenman programının zihinsel dayanıklılık ve voleybol teknik beceri gelişimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmaya 10-19 yaş aralığında yer alan 50 erkek voleybolcu katılmıştır. Veri toplama sürecinde 'Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri' ve 'Teknik Performans Değerlendirme Formu' kullanılmıştır. Veri toplama aracı antrenman programı öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Veri analizinde SPSS 25.0 programında Paired Samples T test analizi ile Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the 8-week training program applied to adolescent volleyball players and their mental endurance and volleyball technical skill development. Relational screening model was used in the study. 50 male volleyball players between the ages of 10-19 participated in the study. The data collection tool was applied before and after the training program. In data analysis, Paired Samples T test analysis and Pearson Correlation analysis were used in the SPSS 25.0 program. At the end of the study, it was found that there was no significant difference between the pre- and post-test mental endurance scores of the athletes (p>0.05).