Milliyetçi Hareket Partisi'nin halkla ilişkiler faaliyetleri ve iletişim stratejileri
Public relation activities and communication strategies of Nationalist Movement Party
  1. Tez No: 257658
  2. Yazar: AYŞE ŞEBNEM SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BİLAL ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde, ?Halkla İlişkiler?, ?Siyasal İletişim? çalışmalarının odak noktası haline gelmiştir. Dolayısıyla, ?Halkla İlişkiler ve Tanıtım Faaliyetleri? ile ?İletişim Stratejileri?nin geliştirilmesi, ?siyasal partiler? tarafından seçmenleri etkilemek amacıyla yapılmaktadır. Bu bağlamda ele alınan Milliyetçi Hareket Partisi örneği üzerinden gidilerek, tarihsel analiz yöntemiyle dünden bugüne ?Halkla İlişkiler ve Tanıtım Faaliyetleri - Etkinlik Alanları? ile izlenilen ?İletişim Stratejileri?nde ki gelişimler, yönelimler ve değişimler, bu çalışma ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, özellikle 2000'li yıllarla birlikte, değişen sosyal - siyasal koşulların ve ilerleyen iletişim teknolojilerinin Milliyetçi Hareket Partisi'nin, halkla ilişkiler faaliyetlerine ve örgütleniş biçimlerine katkıları, pozitif kazanımları öne çıkan etkilerdir. Diğer yandan, bireylerin, inançlarına, tutum ve algılarına yansımaların görüldüğü geçmişten gelen, ?geleneksel motifler?lerle inşa edilmiş duyumlarının ve bu duyumlara seslenen ?ideolojik içerik?lerin, iletişim stratejilerinin oluşturulmasında dolaylı etkiler yarattığı, iletişim eğrisinin kriz alarmı verdiği noktada, yardımcı kuvvet olarak konumlandırıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, ?Public Relations? turns into the focal point of the ?Political Communication? studies. Hence, the development in ?Communication Strategies? with ?Public Relations and Publicity Activities? is performed by ?political parties? in order to influence the electorates. In this context, Nationalist Movement Party is studied as an example of this coherence and the observed developments, orientations and changes in ?Communication Strategies? is analyzed by ?Public Relations and Publicity Activities-Effective Areas? from past to now with historical analysis methods. As a result, the changes in political - social circumstances and evolving communication technologies, especially with new era, affected the public relations activities and organization styles of Nationalist Movement Party in a positive manner. On the other hand, it is observed that the sensations built with ?traditional motifs? which are created by individuals? beliefs, attitudes and feelings from the past and ?ideological themes? related with these sensations helped indirectly in the formation of communication strategies. Moreover, these sensations and related ?ideological themes? play the role of an aide in the construction of communication strategies when there is a crisis in communication between parties.