Kelam açısından Allah'ın kuluna yardımı
God's help to his servant in terms of theology
- Tez No: 914266
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ARDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ġmtihan dünyasında insan varlık ve yoklukla da sınanır. Ġmtihanın nereden nasıl geleceğini insan kestiremez. Bu nedenle insan hayatın her alanında Allah‟tan gelecek her türlü yardıma ihtiyaç duyar. Nitekim Kur‟ân-ı Kerim‟de insanın bu ihtiyacı Hz. Mûsâ aracılığıyla dile getirilir. Her daim insan rıza-i ilahiyyeye uygun hareket etme ve O‟nun lütuf ve rahmetini üzerine çekme çabası içerisinde olmalıdır. Bu meyanda tezimizde Yüce Allah‟ın kuluna olan yardımını kelam açısından ortaya koymaya, O‟nun insan ve evrene olan çeĢitli yardımlarının tezahürlerini Kur‟an ve Hadis‟ten aldığımız ilhamlarla elimizden geldiğince tezimizde göstermeye çalıĢtık. Hayatın içerisinde birebir hissettiğimiz ilahî yardımı bir de bilimsel olarak araĢtırma çabası içerisine girdik. AraĢtırmamızın sonucunda gördük ki zaten Allah varlığı var edip ona yaĢam desteği vermesiyle tüm varlığa ilk yardımını yapmıĢtır. Ġnsan da aynı Ģekilde mükellefiyetin gereği olarak akıl, fıtrat, peygamber ve vahiyle donatılarak Allah‟ın yardımına nail olmuĢtur. Bunlar âlimler tarafından baĢlangıç mükâfatı(yardımı) olarak adlandırılmıĢtır. KiĢi aklını iĢleterek fıtrat ve vahyin gereğini yerine getirdiğinde ise Allah‟ın ikinci bir yardımını hak eder ki bu da hidayet yardımıdır. Bu yardım maddi ve manevi yönden fark etmeksizin yalnızca Allah yolunda çabalayanların elde edeceği bir yardımdır. Bu çabanın sabır, Ģükür, tevekkül gibi hasletlerle desteklenmesi ilahî yardımı celbetmede önemli bir etkendir. ÇalıĢmamızda ilahî yardım konusunu Kelam açısından ele alarak sınırladık. Yüce Allah‟ın evrenle bir iletiĢim Ģeklini ifade eden ilahî yardım birçok disiplini ilgilendiren bir konudur. Konuya dair disiplinler arası çalıĢmaların artırılması Akademik camia ve konunun meraklıları açısından faydalı olacağı kanaatindeyim.
Özet (Çeviri)
In the world of testing, man is also tested with existence and non-existence. Man cannot predict where and how the test will come. For this reason, man needs all kinds of help from God in every area of life. In fact, this need of man is expressed in the Quran through Hz. Musa. Man should always strive to act in accordance with divine consent and to attract His grace and mercy. In this context, in our thesis, we tried to reveal the help of Almighty God to his servant in terms of words. We tried to show the manifestations of His various help to man and the universe in our thesis as much as we could with the inspirations we received from the Quran and Hadith. We also made an effort to scientifically research the divine help we feel in life. As a result of our research, we saw that God already provided His first help to all beings by creating the being and providing it with life support. Similarly, man, as a requirement of his obligation, has attained the help of God by being equipped with reason, nature, prophet and revelation. These are called the initial reward (aid) by scholars. When a person fulfills the requirements of his nature and revelation by using his mind, he deserves a second aid from Allah, which is guidance. This aid is a help that only those who strive in the way of Allah will receive, regardless of whether it is material or spiritual. Supporting this effort with qualities such as patience, gratitude, and trust in God is an important factor in attracting divine aid. In our study, we have limited the subject of divine aid by addressing it from the perspective of theology. Divine aid, which expresses a form of communication between Allah Almighty and the universe, is a subject that concerns many disciplines. I believe that increasing interdisciplinary studies on the subject will be beneficial for the academic community and those interested in the subject