İslam-Osmanlı hukukunda içki içme suçu ve cezası
Punishment for drinking alcohol in Islamic-Ottoman law
- Tez No: 914294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, içki içme suçu, modern hukukta suçların incelendiği metoda yakın şekilde incelenmiştir. Öncelikle, İslam hukukunun temel kaynakları, ilkeleri ve genel esaslarından bahsedilmiştir. Klasik kaynaklarda suç tipi üzerinden incelenen genel esaslar, ilk bölümde suç genel teorisi şeklinde toplanmıştır. İkinci bölümde, içki içme suçunun tanımı, kaynağı, tasnifi, maddi ve manevi unsurları ve cezası detaylı olarak incelenmiştir. Modern ceza hukukundaki terimler ile suç konusu, fiil, hareket, netice ve kusurluluk konuları ortaya konulmuştur. İslam mezheplerinde yer alan görüş ayrılıklarına, konu başlıklarında değinilmiştir. İçki içme suçu, Hanefi mezhebindeki hadd-i hamr ve hadd-i sekr suçu şeklindeki ayrıma göre ele alınmış ardından, Osmanlı hukukuna ve kadı sicillerinden alınan örneklerle bu suçun uygulamasına ilişkin bölüm yer almaktadır. Son olarak, modern İslam ülkelerinden olan Endonezya ve Malezya'da uygulanan İslam ceza hukuku ve içki içme suçuna dair bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the crime of alcohol consumption has been examined in a manner similar to the methodology used for analyzing crimes in modern law. First, the fundamental sources, principles, and general foundations of Islamic law are discussed. The general principles, which are examined based on the type of crime in classical sources, are compiled in the first section under the general theory of crime. In the second section, the definition, source, classification, material and moral elements, and punishment of the crime of alcohol consumption are thoroughly analyzed. Terms from modern criminal law, such as the subject of the crime, act, conduct, result, and culpability, are presented. Differences in opinion among Islamic schools of thought are also addressed under relevant topics. The crime of alcohol consumption is examined based on the distinction between“hadd al-khamr”and“hadd al-sikr”crimes in the Hanafi school, followed by a section on the application of this crime in Ottoman law, supported by examples from qadi registers. Finally, information is provided regarding the implementation of Islamic criminal law concerning alcohol consumption in modern Islamic countries such as Indonesia and Malaysia.