Psikolojik danışman adaylarının psikolojik danışma becerileri ile psikolojik danışma özyeterlikleri arasındaki ilişkide özeleştirinin aracı rolü
The Mediating role of self-criticism in the relationship between counselor candidates counseling skills and counseling self-efficacy
  1. Tez No: 914348
  2. Yazar: ŞERİFENUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAD BAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı psikolojik danışman adaylarının psikolojik danışma becerileri ile psikolojik danışma özyeterlikleri arasındaki ilişkide özeleştirinin aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışmaya Türkiye'deki devlet üniversitelerinin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik son sınıf öğrencilerinden araştırmaya katılmaya gönüllü toplamda 305 psikolojik danışman adayı katılmıştır. Araştırmanın verileri Psikolojik Danışma Özyeterlik Ölçeği, Psikolojik Danışma Beceri Ayırt Etme Ölçeği, Özeleştiri Ölçeği ve araştırmacılar tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Araştırmanın analizleri için bağımsız örneklem t-testi, Pearson korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Verilerin analizleri SPSS 26.0 ve AMOS Graphics 23.0 paket programları kullanılmıştır. Bulgulara göre kadınların psikolojik danışma özyeterlik düzeyleri erkeklerinkinden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Yapılan korelasyon analizi sonucunda psikolojik danışma özyeterliği ile danışma becerileri arasında pozitif yönde özeleştiri ile negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Psikolojik danışma becerileri ile özeleştiri arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yapısal eşitlik modelinde psikolojik danışman adaylarının psikolojik danışma becerileri ile psikolojik danışma özyeterlikleri arasındaki ilişkide özeleştirinin aracılık rolünün olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre; psikolojik danışman adaylarının psikolojik danışma beceri düzeyinin yükselmesi, özeleştiri düzeyinin azalmasına ve psikolojik danışma özyeterliğinin artmasına kaynaklık etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the mediating role of self-criticism in the relationship between psychological counseling skills and counseling self-efficacy of psychological counselor candidates. The study was designed using the relational screening model. A total of 305 psychological counselor candidates, who were senior students of Psychological Counseling and Guidance at state universities in Turkey and who volunteered to participate in the study, were included. The study's data was collected using the Counseling Self-Efficacy Scale, Counseling Skill Discrimination Scale, Self-Criticism Scale, and a Personal Information Form created by the researchers. The research was analyzed using an independent sample t-test, Pearson correlation analysis, and a structural equation model. The data was analyzed using SPSS 26.0 and AMOS Graphics 23.0. The study found that women had significantly higher levels of psychological counseling self-efficacy than men. Additionally, the correlation analysis revealed significant positive and negative relationships between counseling self-efficacy and counseling skills. Furthermore, negative significant relationships were found between psychological counseling skills and self-criticism. The structural equation model revealed that self-criticism played a mediating role in the relationship between counseling skills and self-efficacy among counselor candidates. These findings suggest that an increase in the level of psychological counseling skills among counselor candidates leads to a decrease in self-criticism and an increase in psychological counseling self-efficacy.