Lomber osteoartritli hastalarda balneoterapinin etkinliği üzerine kontrollü bir çalışma
A Controlled study: On the balneotherapys effectiveness, in the patients who have lumbar osteoarthritis
- Tez No: 91435
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜRDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, birbirleri ile yaş, cinsiyet, ağrı süresine göre eşlendirilmiş 3 grup Lomber Osteoartrit hastasına, üç hafta boyunca; yalnızca balneoterapi (Grup-I), balneoterapi + egzersiz (Grup-Ü), balneoterapi + egzersiz + fizik tedavi (Grup-III) programlan uygulanmıştır. Hastalarda, tedavi öncesi, tedavinin 7. günü, tedavi sonu ( 20. gün ) ve tedaviden 6 ay sonra aşağıdaki parametreler değerlendirilmiştir. l)Agn: (10 cm. VAS) 2) Spinal mobilite: El-yer aralığı ölçümü ve Modifiye Schöber testi kullanılmıştır. Eklem hareket açıklıklarının ölçümü ise standart goniometri ile yapılmıştır. 3) Adale kuvveti: Gövde kaslarında oluşan motor kaybı belirtmek için Lovett ' in manuel test yöntemi kullanılmıştır. 4) Fonksiyonel Aktivite: Hastanın günlük yaşam aktivitelerindeki yeterliliğini değerlendirmek için dokuz bölümden oluşan Waddell testinin parametrik değerleri kullanılmıştır. Tedavi sonunda; I.grupta, adale kuvveti ve lomber ekstansiyon dışındaki parametrelerde, II. ve Iü.grupta ise, tüm parametrelerde istatistiksel anlamlı düzelmeler saptadık, (p0.05). Uzun dönemde (6 ay sonra) ise, III. gruptaki hastalarda VAS ' daki düşmenin azalarak devam ettiğini görüyoruz. Balneoterapi+ Egzersiz+ Fizik Tedavi kombinasyonu alan grup lomber mobilitede ki artışlarda istatistiksel olarak daha olumlu etkiler göstermiştir, (p0.05). 70
Özet (Çeviri)
A CONTROLLED STUDY: ON THE BALNEOTHERAPY ' S EFFECTIVENESS, IN THE PATIENTS WHO HAVE LUMBAR OSTEOARTHRITIS SUMMARY In this study, only Balneotherapy (Group I), Balneotherapy + Exercise (Group II), Balneotherapy + Exercise + Physical Therapy (Group III) were applied for a duration of three weeks to three groups of Lumbar Osteoarthritis' patients which were matched for age, gender, pain duration. Following parameters were assessed for each patient at the beginning of the ther apy, at the 7th day of therapy, at the 20th day of the therapy and 6 months after the end of therapy. Parameters: 1) Pain: ( 10 cm., VAS ) 2) Spinal mobility : Finger-floor distance and Modified Schöber tests were used. Range of motion measurements were made by standart goniometry. 3) Muscle performance: Lovet's manual muscle testing were used to describe body muscle performance failure. 4) Functional activity: Waddell test which consists of nine parts, is used for evaluation of the patients' daily living activities. At the end of therapy, except for the muscle performance and lumbar extension, all parameters in the first group were improved. The second and third group, achieved sta tistically significant improvements for all parameters (p0.05) in the short term (20th day of therapy). In the long term (6 months later) VAS measurements decreased in the third group. The group which Balneotherapy + Exercise + Physical Therapy were applied, was statistically significant better than other groups for improvements of lumbar mobility (p0.05). 71