Osteoartritli geriatrik hastalarda balneolojik tedavilerin (hidroterapi ve peloidoterapi) etkinliği
Effectiveness of balneological treatments (hydrotherapy and peloidoteraphy) in geriatric patients with osteoarthritis
  1. Tez No: 480999
  2. Yazar: SİNAN KARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Balneolojik ayaktan tedavinin (hidroterapi ve peloidoterapi), osteoartritli yaşlı hastalarda etkinliği ve güvenliğini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif gözlemsel çalışmaya, ≥ 65 yaş olan herhangi bir tip osteoartritli, ve kliniğimizde 2007-2016 arasında balneolojik tedavi alan tüm hastalar dahil edilmiştir. Hidroterapi, 36-38°C düz su havuzunda 20 dakika baş-dışarıda immersiyon şeklinde uygulanmakta ve sonra peloidoterapi ağrılı bölge/ekleme 20 dakika 42-43°C lokal peloid paketi şeklinde, hafta içi her gün 2-hafta, uygulanmaktadır. Hastalar, tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirilmektedir ve sonuç ölçütleri ağrı görsel analog skala (VAS), hastanın genel değerlendirmesi VAS, hekimin genel değerlendirmesi VAS, Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri indeksi (WOMAC), Lequesne indeksi (LI) kalça, Waddell indeksi (WI), Boyun Ağrı ve Özürlülük Skalası (NPDS), ve Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ)'dir. Bulgular: Totalde 61 generalize; 91 diz; 6 kalça; 32 lomber; 12 servikal; 1 ayak ve 32 el osteoartitli 235 hasta analizlere dahil edilmiştir. Generalize, diz, lomber, servikal ve el osteoartritinde, ağrı ve fonksiyon skorlarında anlamlı iyileşmeler bulduk. Hastanın genel değerlendirmesi de kalça (p=1.000) ve el (p=0.132) osteoartrit alt tipleri hariç tüm tiplerde iyileşmişti. Hastaların büyük çoğunluğu (%59.1) Romatoloji'de Sonuç Ölçütleri-Uluslararası Osteoartrit Araştırma Derneği (OMERACT-OARSI) yanıt veren kriterlerini karşılamıştır. Tedavi iyi güvenlik profili göstermiştir. Sonuç: Çalışma sonuçları, balneolojik ayaktan tedavinin (hidroterapi ve peloidoterapi) osteoartritli yaşlı hastaların tedavi yönetiminde yararlı etkileri ve güvenliği için başlangıç kanıtlarını sunmaktadır. Bu sonuçların konfirme edilmesi için randomize-kontrollü çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effectiveness and safety of balneological outpatient treatment (hydrotherapy and peloidotherapy) in elderly patients with osteoarthritis. Materials and Methods: In this retrospective observational study, all patients aged≥ 65 years with any type of osteoarthritis who have received balneological treatment (hydrotherapy and peloidotherapy) at our clinic between 2007 and 2016 were included. Hydrotherapy is applied as head-out immersion in a tap water pool at 36-38°C for 20 minutes and then peloidotherapy is applied as local peloid pack on painful region/joint at 42-43°C for 20 minutes, on each weekday for 2-week. Patients were evaluated before and after the treatment and outcome measurements were pain visual analog scale (VAS), patient's global assessment VAS, physician's global assessment VAS, Western Ontario and McMaster Universities Index (WOMAC), Lequesne Index (LI) hip, Waddell Index (WI), Neck Pain and Disability Scale (NPDS), and Health Assessment Questionnaire (HAQ). Results: In total, 235 osteoarthritis patients comprising 61 generalized; 91 knee; 6 hip; 32 lumbar; 12 cervical; 1 foot and 32 hand osteoarthritis, were included in the analysis. We found significant improvements in pain and function scores in generalized, knee, lumbar, cervical and hand osteoarthritis. Patient's global assessment was also improved in all subtypes except hip (p=1.000) and hand (p=0.132) osteoarthritis subtypes. The majority of patients (59.1%) fulfilled the Outcome Measures in Rheumatology-Osteoarthritis Research Society International (OMERACT-OARSI) responder criteria. The treatment demonstrated good safety profile. Conclusion: Study results provide initial evidence for the potential beneficial effects and safety of balneological outpatient treatment (hydrotherapy and peloidotherapy) in the management of elderly patients with osteoarthritis. Future randomized-controlled studies are needed to confirm these results.