İleri evre mide adenokanserlerinde tümör anjiogenezis ve BCL-2 ekspresyonunun sağkalım ve tedaviye cevap üzerine etkileri
The Effects of tumor angiogenesis and BCL-2 expression on the survival and response rate to therapy in advanced gastric carcinoma
  1. Tez No: 91434
  2. Yazar: YUSUF ERZİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİL MANDEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Medikal Onkoloji Bilim Dalı Servis ve Polikliniğinde, takip ve tedavi edilmiş, 24' ü uzak metastazlı, 5'i küratif cerrahi sonrası başvurmuş ve 5-fluouracil, cisplatin, leucovorin, alfa-interferondan oluşan aynı kemoterapi rejimi uygulanmış, toplam 29 mide adenokanseri olgusu değerlendirilmiş; biopsi materyallerinde immunhistokimyasal boyama ile tümör damarlanması, vascular endothelial growth factor (VEGF), bcl-2 düzeyleri saptanıp, bu parametreler ile sağkalım ve kemoterapi protokolüne verilen cevap arasında ki ilişki araştırılmıştır. Yaşlan 25 ve 76 arasında değişen (ortalama 54), 20 erkek ve 9 kadm hasta, metastatik grupta ortalama 344 gün, adjuvan kemoterapi alan grupta ise ortalama 602 gün izlenmiş, tümör damarlanması en önemli, bağımsız, prognostik kriter olarak saptanmıştır. ( p < 0,03) Ayrıca ortalamanın ( büyük büyütmede 155/4 mm2) üzerinde tümör damarlanması olan olguların olmayanlara göre; kemoterapiye belirgin kötü cevap verdiği gözlemlenmiştir. (0,01
Özet (Çeviri)
In this study, 29 patients with gastric carcinoma ( 20 males and 9 females ), who have been followed up and treated in the department of Medical Oncology, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, were evaluated. Considering our patients 24 of them {Group I) had distant metastases and the rest (Group IT) was admitted to our department after curative surgery. They had all received the same chemotherapy protocol, consisting of 5-fluouracil, cisplatin, leucovorin and alfa-interferon. We investigated the microvessel density, vascular endothelial growth factor and bcl-2 levels in biopsy specimens by immunohistochemical staining and evaluated the relationships between all these parameters, response to chemotherapy and patient outcome. Our patients, whose ages were between 25 and 76 with a mean of 54 years, were followed up for a mean period of 344 days in the metastatic group (Group I) and for 602 days in the adjuvant group (Group II).