FESS sonrası burun lavajında kullanılan solüsyonların iyileşme sürecine etkisi
The Effects of nazal washing materials used after FESS (functional endoscopic sinus surgery) on healing process
- Tez No: 91436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN AKYOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
51 8.0ZET Araştırma,FESS sonrası burun lavajında kullanılan solüsyonların iyileşme sürecine etkisini belirlemek ve hastalara verilen bilgilerin sistematik, kalıcı olmasını sağlamak için broşür hazırlamak amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırmada;l. Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Kliniği'nde Kasım 1997-Mart 1999 tarihleri arasında FESS uygulanan vaka grubu, FESS sonrası burun lavajında hipertonik özellikteki karbonatlı tuzlu su (%2- 125) kullanan 15 hasta, kontrol grubu FESS sonrası burun lavajında izotonik serum (%09 NaCI) kullanan 15 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Vaka ve kontrol grubundaki hastaların ameliyat öncesi objektif şikayetlerinde ameliyat sonrasında belirgin bir şekilde azalma görülmüş ancak vaka ve kontrol grublannı oluşturan hastaların ameliyat sonrası objektif şikayetlerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Hipertonik özellikteki karbonatlı tuzlu su ile izotonik serumun kullanımı arasında farkın olmadığını gösteren bu bulgular.FESS sonrası burun lavajında solüsyonun özelliğinin değil, burun lavajının etkili ve düzenli yapılmasının önemli olduğunu düşündürmüştür. Bu sonuçlar ışığında, FESS sonrası burun lavajı konusunda hasta eğitiminin yaygınlaştırılması, eğitimin etkinliğini arttırmak amacıyla broşür ya da el kitapçığının oluşturulması ve hastalara ulaşımının sağlanması, hemşirelere hizmet-içi eğitim programlarının etkili ve düzenli bir şekilde uygulanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
52 9.SUMMARY This project is designed experimentally for determining the effects of solutions used for nose washing after FESS in healing process and for preparing a brochure that will make the information given to the patients more sistematic and lasting. The project is carried out on patients who experienced FESS from October 1997 to March 1999, in I.Ü Cerrahpaşa Medical Faculty Ear Nose Throat Department.The case group consists of 15 patients who used hipertonic carbonate salt solution (%2,125) and 15 patients who used isotonic solution (%0.9 nail) for nose washing after FESS. The objective symptoms of the project and the control group before the operation were an apparent reduction after the operation, but there was no statistically significant difference in postoperative objective symptoms between the two groups. Observing that there was no difference between using hipertonic carbonate salt solution and isotonic solution used in nose washing after FESS the type of solution is not important, but the regularity and effectivity of nose washing is essential. In the light of these findings, widespread use of patient education about nose washing, designing of a handbook or brouchure for increasing the effectivity of education and distribution of these published material,and effective and regular education programs for nurses are suggested.