Topkapı Sarayı Müzesi kütüphanesinde bulunan B.200 numaralı Şehnâme-i Sultan Murad III (1582-1588) yazmasının minyatürleri
Miniatures of the Shahnâma Sultan Murad III (1582-1588) manuscript mo B.200 in the library of the Topkapı Palace Museum
  1. Tez No: 914404
  2. Yazar: DİLEK BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇETİNASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 450
Özet
Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesinde Bulunan B.200 Numaralı Şehnâme-i Sultan Murad III (1582-1588) Yazmasının Minyatürlerini konu alan bu çalışma Giriş, Şehnâme Kavramı ve Şehnâmecilik Geleneği, Katalog, Değerlendirme ve Sonuç olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun tanımı yapılmış, konuyla ilgili yapılmış çalışmalar hakkında bilgi verilmiş ve tezde izlenen yöntem belirtildikten sonra tez konusunu oluşturan Şehnâme-i Sultan Murad III minyatürlü yazması ve minyatür sanatı hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde şehnâme kavramı üzerinde durulmuş; İran coğrafyasındaki tarih yazımı ve şehnâmenin bir tür olarak ortaya çıkışı ele alınarak Firdevsî'nin Şâhname'si hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. Ayrıca Anadolu Selçuklu ve Karamanoğlu Beyliği dönemindeki şehnâmecilerden bahsedilmiş, Osmanlı döneminde şehnâmeciliğin oluşması ve kurumsallaşması üzerinde durulmuştur. Bu bölümde şehnâmeciliğin 150 yıllık tarihsel süreci hakkında bilgiler verilmiş, şehnâmeciliğin yerini vak'anüvisliğin almasıyla birlikte ikinci bölüm bitirilmiştir. Üçüncü bölüm Şehinşehnâme 2 ismiyle de bilinen yazmanın her bir minyatürünün tek tek ele alındığı bölümdür. Minyatürler günümüzdeki varak numaralarının esas alındığı sıralamaya uygun olarak minyatürün konusu, ölçüsü, tanımı ve resim-metin ilişkisi başlıklarından oluşan bir katalog düzenine göre detaylı şekilde incelenmiştir. Dördüncü bölüm 97 adet minyatürün konu, mekân, figür, kıyafet, eşya ve renk özelliklerine göre irdelendiği değerlendirme bölümüdür. Beşinci bölüm ise çalışmadan elde edilen yeni veriler ile Şehnâme-i Sultan Murad III (1582-1588) minyatürlü yazmasının Türk minyatür sanatı içerisindeki yeri ve taşıdığı önem hakkında bilgilerin verildiği sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with the Miniatures of the Shahnâma Sultan Murad III (1582-1588) Manuscript No. B.200 in the Topkapı Palace Museum Library, consists of five main sections: Introduction, Concept of Shahnameh and Tradition of Shahnameh, Catalog, Evaluation and Conclusion. In the introduction section, the definition of the subject was made, information was given about the studies on the subject, and after the method followed in the thesis was specified, general information about the miniature manuscript and miniature art of Şehname-i Sultan Murad III, which constitutes the subject of the thesis, was given. In the second part, the concept of Shahnameh is emphasized; Historiography in the geography of Iran and the emergence of the Shahnameh as a genre were discussed and a brief information was given about Firdawsi's Shahnameh. In addition, the shahnamehs in the Anatolian Seljuk and Karamanoğlu Principality periods were mentioned, and the formation and institutionalization of the shahnameh in the Ottoman period was emphasized. In this section, information about the 150-year historical process of Shahnameh was given, and the second part was completed with the replacement of Shahnameh by Vak'anuvism. The third part is the section in which each miniature of the manuscript, also known as Şehinşehnâme 2, is discussed one by one. The miniatures were examined in detail according to a catalog layout consisting of the subject, size, description and picture-text relationship of the miniature, in accordance with the order based on today's leaf numbers. The fourth section is the evaluation section in which 97 miniatures are examined according to their subject, space, figure, clothing, item and color characteristics. The fifth chapter is the conclusion section, in which information is given about the place and importance of the miniature manuscript of Şehname-i Sultan Murad III (1582-1588) in Turkish miniature art with the new data obtained from the study.