Gülten Dayıoğlu'nun çocuklara yönelik eserlerinde halk kültürü unsurlarının incelenmesi
Analysis of folk culture elements in Gülten Dayıoğlu's works for children
  1. Tez No: 914411
  2. Yazar: EMİNE CEREN HARMANDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kültür ve edebiyat birbirini tamamlayan iki parçadır. Edebiyat, kültürden beslenirken kültür de edebiyatla süregider. Bir edebi ürün barındırdığı kültürel unsurlarla zenginlik kazanır. Gülten Dayıoğlu, çocuk edebiyatının önde gelen yazarlarından biridir. Öğretmenlik yıllarında çocukları yakından tanıma fırsatı bulmuş ve o zamanlar zayıf olan çocuk edebiyatı sahasında eserler vermiştir. Verdiği eserler etkilerini günümüze kadar sürdürmüştür. Eserlerinde genç kitleyi eğlendirerek öğretmektedir. Bu tezin temel amacı, Dayıoğlu'nun eserini halk kültürü ve değerler eğitimi açısından incelemektir. Araştırmanın ilk bölümünde çocuk edebiyatı, halk kültürü, değerler eğitimi ve Dayıoğlu hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, eserler başlıklar halinde halk kültürü açısından incelenip değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde eserler içinde bulunan değerler bulunmuş ve yorumlanmıştır. Araştırmada, Dayıoğlu'nun 20 eseri incelenmiştir. Halk kültürü unsurlarına sıkça rastlanırken en çok verilmeye çalışılan değerin sevgi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture and literature are two complementary parts of each other. While literature feeds on culture, culture continues with literature. A literaty product gains richness with the cultural elements it contains. Gülten Dayıoğlu is one of the leading writers of children's literature. During her teaching years, she had opportunity to get to know children closely and produced works in field of children's literature, which was weak at that time. Her works have continued their effects until today. In her works, she teaches the young audience by entertaining them. The main purpose of this thesis is to analyse Dayıoğlu's work in terms of folk culture and values education. In the first part of the research, information about children's literature, folk culture, values education and Dayıoğlu is given. In the second part, the works are examined and evaluated in terms of folk culture in term of titles. The third part the values found in the works are found and interpreted. In the research, 20 works of Dayıoğlu were analysed. While elements of folk culture are frequently encountered, it is determined that the most common value tried to be given is love.