Sağlık inanç modeline dayalı verilen eğitimin görme engelli bireylerin sigara içme algı ve davranışlarına etkisi
The effect of education based on health belief model on smoking perceptions and behaviors of visually impaired individuals
  1. Tez No: 921597
  2. Yazar: FUNDA TUNCER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KOCATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Araştırma Sağlık İnanç Modeline dayalı verilen eğitimin görme engelli bireylerin sigara içme algı ve davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel tipte olan bu araştırmanın evrenini Altı Nokta Körler Derneği Kayseri Şubesine kayıtlı olan ve sigara içen görme engelli bireyler (n=40) oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi müdahale grubuna 20, kontrol grubuna 20 olmak üzere 40 görme engelli bireyden aluşmaktadır. Araştırma, müdahale grubunda 18, kontrol grubunda 17 olmak üzere toplam 35 görme engelli birey ile tamamlanmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, Sağlık İnanç Modeline Göre Sigara Bırakma Ölçeği, veri toplama araçları aracılığıyla ve Karbonmonooksit ve Hemoglobin ölçümü yapılarak Aralık 2023- Aralık 2024 tarihleri arasında görme engelli bireyler tek tek aranmış ve bireysel görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için, SPSS (versiyon 27.0) istatistik paket programı ve R programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmış olup ikili grupların karşılaştırılmasında bağımlı gruplarda normal dağılan ölçümlerde t testi, normal dağılmayan ölçümlerde Mann Whitney U testi yapılmıştır. İlişkisel çıkarımlarda Spearman Korelasyon analizi kullanılmış, iç geçerliliğin belirlenmesinde Cronbach alfa kat sayısı, verilerin normallik dağılımında histogram grafikleri ve Shapiro-Wilk testleri, sigara bırakmada eğitimin etkisinin değerlendirilmesinde ise Kaplan Meier sağkalım analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the effect of education based on the Health Belief Model on the smoking perception and behavior of visually impaired individuals. The universe of this randomized controlled experimental study consisted of visually impaired individuals (n=40) who were registered with the Six Dots Association for the Blind, Kayseri Branch and smoked. The sample of the study consisted of 40 visually impaired individuals, 20 in the intervention group and 20 in the control group. The study was completed with a total of 35 visually impaired individuals, 18 in the intervention group and 17 in the control group. The research was completed with a total of 35 visually impaired individuals as 18 in the intervention group and 17 in the control group. Data were collected by calling visually impaired individuals one by one and conducting individual interviews between December 2023 and December 2024 using the Personal Information Form, Fagerström Nicotine Dependence Test, Smoking Cessation Scale According to the Health Belief Model, data collection tools, and by measuring Carbon Monoxide and Hemoglobin. SPSS (version 27.0) statistical package program and R program were used to analyze the data. Digit, percentage, mean and standard deviation were used for descriptive statistics, and, in paired group comparison, dependent groups were tested by t test for normally distributed measurements and by Mann Whitney U test for nonnormally distributed measurements. Spearman Correlation Analysis was used for correlational inferences, Cronbach alpha coefficient for determining the internal validity, histograms and Saphiro-Wilk tests for the normality distribution of the data and Kaplan Meier survival analysis for the assessment of the effect of the training on smoking cessation.