Süleymaniye Kütüphanesi Hamidiye 1186 numarada kayıtlı Mecmūʿa-i Eşʿār (120b-157a) (metin-inceleme)
Süleymaniye Library Hamidiye 1186 the part that will be subject of the thesis covers the sheets 120b-157a (examination-text)
- Tez No: 914499
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZÜLFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma Süleymaniye Kütüphanesi'nin Hamidiye Kitaplığı'nda 1186 numarada kayıtlı olan Mecmû'a-i Eş'âr'ın 120b-157a numaralı varaklarındaki şiirlerin metnini kapsamaktadır. Mecmua, 'Îsâ-zāde 'Abdullâh tarafından kaleme alınmış olup Haziran-Temmuz 1723 tarihinde tamamlanmıştır. Eserin 120b-157a varakları arasında toplam 62 şair ve bazıları bu şairlere ait bazıları ise kime ait olduğu bilinmeyen 177 gazel, 88 ferd, 20 kıṭʿa, şairi tespit edilebilen 8 adet ferd ve 4 adet kıṭʿa müstensih tarafından farklı şairlerin gazellerinden alınarak ferd, kıtʿa başlığı altında yazmaya kaydedilmiş gazel beyitleridir.) 9 rübâ'î, 6 müfred, 5 nazîre, 2 tahmîs, 2 murabbaʿ, 2 kasîde, bulunmaktadır. Mecmua'da daha çok 16 ve 17. yüzyıl şairlerine yer verilmekle birlikte 15. ve 18. yüzyıl şairlerinin şiirlerine de rastlanmaktadır. Olanaklar ölçüsünde şairlerden dîvânı olanlar taranarak Mecmua'daki şiirleri ile karşılaştırılarak, şiir numarası, yer aldığı sayfa sayısı ve nüsha farklılıkları dipnotta verilmiştir. Giriş bölümünde mecmualar hakkında kısa bilgiler verildikten sonra çalışma konusu olan Mecmua'nın dış fiziksel özellikleri belirtilmiş olup ardından eserin 120b-157a varakları arasında bulunan şiirlerin içeriği hakkında genel bilgiler verilmiş daha sonra bu bilgiler tablolarla ayrıntılandırılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışma ile ilgili genel değerlendirmede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study covers the text of poems that appear on pages 120b to 157a named Mecmû'a-i Eş'âr which is registered on number 1186 in the Hamidiye Section of Süleymaniye Library. The Mecmû'a-i Eş'âr was written by Îsâ-zâde Abdullâh and completed in June-July 1723. Pages of the Mecmû'a 120b to 157a includes totally 62 poets and 177 gazels, 88 ferds, 20 kıṭʿas, 9 rübaies, 6 müfredes, 5 naẓı̇̄res / poems which composed of 4 lines, 2 murabbas, 2 tahmises, 2 kası̇̄des. Although the Mecmû'a includes majorly the poets of the 16th and 17th centuries, poems of poets of the 15th and 18th centuries are also involved.Within the bounds of the Mecmû'a were found in their dı̇̄vān, their poem numbers or page numbers and transcript differences are provided in the footnote. In the introduction, after brief information about the Mecmû'a is given, the external physical features of the study subject, Mecmû'a-i Eş'âr, are indicated, and then general information about the content of the poems on pages 120b-157a of the work is provided, and subsequently, this information is broken down using tables. In the conclusion, a general evaluation of the study is made.