Parental involvement in outdoor play and learning (OPAL): Action-based practices
Dış mekan oyun ve öğrenmede ebeveyn katılımı (DMOÖ): Eyleme dayalı uygulamalar
  1. Tez No: 914498
  2. Yazar: MELİKE KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SEVİMLİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveynlerin okul bahçesinde gerçekleşen dış mekân oyun ve öğrenimine (DMOÖ) katılımını eylem temelli uygulamalar yoluyla zenginleştirmektir. Bu bağlamda çalışma, katılımcıların DMOÖ'e ebeveyn katılımı konusundaki bakış açılarını ve deneyimlerini zenginleştiren çeşitli eylem temelli uygulamaları hayata geçirmeyi amaçlamıştır. Nitel desenle yürütülen bu katılımcı eylem araştırmasında yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlemler ve doküman analizi gibi nitel veri toplama araçlarından yararlanılmıştır. Çalışma, Ankara Çankaya'da bulunan ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen özel bir anaokulunda yürütülmüştür. Çalışmanın ilk adımını 12 gönüllü okul öncesi öğretmeni ve 17 gönüllü ebeveyn ile yapılan ihtiyaç ve bağlam analizi oluşturmaktadır. Bağlamın anlaşılması ve ihtiyaçların belirlenmesinin ardından, bir gönüllü öğretmen ve çocukları bu öğretmenin sınıfında bulunan beş gönüllü ebeveyn çalışmanın diğer adımlarına da katılmıştır. Çalışmanın ikinci adımı eylem döngülerinin planlanması ve uygulanması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Solucan Oteli, Çiçek Yaşam Döngüsü, Hayvanlar Vahşileşiyor, Hexie'nin Çamur Hikâyesi ve Su Damlaları olmak üzere beş eylem döngüsü ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturulmuş ve uygulanmıştır. Toplanan veriler içerik ve tematik analiz yoluyla analiz edilmiştir. Bulgular, ebeveyn-öğretmen toplantıları ve gönüllü ebeveyn katılımlı etkinlikler gibi eylem temelli uygulamaların DMOÖ perspektiflerini zenginleştirmeye yardımcı olduğunu ve ebeveynlerin DMOÖ'e daha fazla katılımını desteklediğini göstermiştir. Dolayısıyla, bu uygulamalar ebeveyn katılımı eksikliğinden ve katılımcıların DMOÖ ile ilgili endişelerinden kaynaklanan DMOÖ'in önündeki engelleri en aza indirmek için farklı ve yeni bir yol sunmaktadır. Bu bulgular ışığında, gönüllü ebeveyn katılım etkinliklerinin daha fazla ve ayrıca kötü hava koşullarında da yapılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to enrich the involvement of parents in outdoor play and learning (OPAL) through action-based practices. Conducted with the qualitative design, this participatory action research benefited from data collection tools, which are semi-structured interviews, observations, and document analysis. The study was conducted in a private preschool located in Çankaya, Ankara, and was selected by convenience sampling method. The first step was the need and context analysis conducted with 12 volunteer preschool teachers and 17 volunteer parents. After understanding the context and determining the needs, one volunteer teacher and five volunteer parents whose children are in this teacher's classroom participated in also other steps of the study. Five action cycles, which are Worm Hotel, Flower Life Cycle, Animals Go Wild, Hexie's Mud Story, and Water Drops, were created and implemented based on needs. The study was concluded with the overall evaluation of the whole process. The data were analyzed through content and thematic analysis. The findings demonstrated that action-based practices, which are parent-teacher meetings and volunteer parent-involved activities, helped to enrich OPAL perspectives, and supported the involvement of parents more in OPAL. Therefore, the implemented practices offering a distinct way to minimize the OPAL barriers resulted from the parental involvement lack and concerns related to OPAL. In light of these findings, it was suggested that volunteer activities could be done more and also in poor weather conditions.