Evaluation of the question as to whether artificial intelligence can be recognised as an inventor in australia within the context ofpatent law, ethics, economy, and liability
Yapay zekanın Avustralya'da bir mucit olarak tanınıp tanınamayacağı probleminin patent hukuku, etik, ekonomi ve sorumluluk bağlamında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 914506
  2. Yazar: BATUHAN ANAÇ
  3. Danışmanlar: DR. AMAKA VANNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Yapay zeka teknolojisinde ortaya çıkan büyük ölçekli gelişmeler, yapay zekanın insanlar için olası sonuçları konusunda tartışmalara yol açtı ve bunlardan en dikkat çekenlerinden biri, yapay zekanın, patent hukukundaki insan mucitlerin yerini alma ihtimali idi. Gerçekten de yapay zeka kedisine verilen karmaşık görevleri yerine getirmek için programlanabilir ve böylece yaratıcı süreçte çok önemli rol oynar hale gelmiştir. Buna paralel olarak, bilgisayar bilimcisi Dr. Stephen Thaler, DABUS adlı yapay zekanın bir icat ettiğini ve Avustralya'da bir mucit olarak tanınması gerektiğini iddia ediyor. Bu tez, bu patent hukuku problemini Avustralya'daki etik, ekonomi ve sorumluluk / haksız fiil hukuku gibi diğer sosyal disiplinlerle birlikte incelemeyi ve yapay zekanın bu bağlamda bir mucit olarak kabul edilip edilemeyeceği sorusuna cevap vermeyi amaçlamaktadır. Tez, Avustralya patent yasasının yapay zeka mucitliği hakkındaki mevcut duruşunu ortaya koymak için Avustralya yargı alanındaki DABUS davalarının eleştirel bir şekilde analiz ediyor. Daha sonra yapay zekayı, beklenen ekonomik sonuçları, etik eksiklikleri, tehlikeleri ve Avustralya'daki sorumluluk eksiklikleri bağlamında tartışıyor. Mevcut Avustralya patent kanunu, verilen ilk kararının aksine, bir yapay zekanın mucit olmasına izin vermemektedir. Nitekim, yapay zekanın patent hukuku anlamında bir mucit olarak kabul edilmesinin önünde sadece hukuki engeller değil, aynı zamanda etik, ekonomik ve sorumluluk bağlamında engeller de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The enormous improvements made in artificial intelligence technology have sparked debate over its possible consequences for humans, one of the most noteworthy of which is the potential to replace human inventors in patent law. Indeed, artificial intelligence can be programmed to do the sophisticated tasks assigned to it and thus play a crucial role in the invention process. In parallel to this, computer scientist Dr Stephen Thaler claims that his AI device called DABUS invented something and should be recognised as an inventor in Australia. This dissertation is aiming to examine this patent law issue in regard to other social aspects such as ethics, economics, and liability/tort law in Australia and answer the question of whether artificial intelligence can be recognised as an inventor in this context. The dissertation critically analyses the DABUS cases in Australian jurisdiction to provide the current stance of Australian patent law about AI inventorship. The dissertation then discusses artificial intelligence in the context of its expected economic results, ethical shortcomings and dangers, and liability deficiencies in Australia. Current Australian patent law, contrary to the decision of the court of first instance, does not allow an artificial intelligence to be an inventor. Hence, there are not only obstacles to the acceptance of artificial intelligence as an inventor in the sense of patent law but also ethical, economic, and liability obstacles.