Turkish family businesses: How covid-19 affects theirdigital transformation
Türk Aile Şirketleri : Covid-19 Dijital Dönüşü-mlerini Nasıl Etkiliyor?
- Tez No: 914507
- Danışmanlar: PROF. AJAY BHALLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: City University London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Covid-19'un KOBİ'ler üzerindeki etkilerini ele alan yakın geçmişteki literatür, KOBİ'lerin oldukça kırılgan bir durumda olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar dijitalleşmenin pandemi döneminde hayatta kalmak için etkili bir yol olabileceğini savunmaktadır. Bu araştırma,“Türk Aile Şirketleri: Covid-19 Dijital Dönüşümlerini Nasıl Etkiliyor?”konusuna odaklanmaktadır. Araştırma, pandeminin yeni dijital teknolojilerin uygulanmasıyla ilgili hedeflere olumlu yönde etkisi olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Türk Aile Şirketlerinden beş yönetici ile görüşme yapılmıştır. Araştırma bulguları, Covid-19'un küçük ölçekli Türk Aile Şirketlerini daha fazla dijital teknoloji kullanmaya yönlendirdiğini, ancak daha büyük aile şirketleri üzerinde olumsuz etkiler yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The recent literature which focuses on Covid-19 on SME's has shown that they are in a very vulnerable position and others argue that digitalisation is a good way to survive during this pandemic. This research focuses on“Turkish Family Businesses: How Covid-19 Affects Their Digital Transformation?”. It aims to understand if the pandemic has influenced their goals positively towards implementing newer digital technologies. Five managers from the Turkish Family Businesses are interviewed. The findings show that while Covid-19 did not push smaller Turkish Family Businesses to use more digital technologies, it had positive effects on their larger counterparts.